Ukrajina by mala dostať raketomety s dlhým dostrelom

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Ukrajina už dlhšie žiada od USA salvové raketomety s dlhým dosahom. Oficiálne rozhodnutie ešte nepadlo. No podľa viacerých vládnych zdrojov, na ktoré sa odvolávajú americké médiá, by mala Bidenova administratíva schváliť ich dodanie už na budúci týždeň.

Ide o pásové samohybné raketomety M270 MLRS a ľahšie kolesové stroje HIMARS. Oba typy používajú rovnaké odpaľovacie zariadenie a rovnaké rakety. V minulosti to boli strely M26 s doletom 32 až 45 km. V súčasnosti sa používajú najmä rakety M30/31 s doletom 70 km.

To však nie je všetko. Odpaľovacie zariadenie tvoria dva kontajnery, v každom je 6 týchto rakiet. Kontajner s komorami pre 6 rakiet však možno nahradiť zariadením pre jednu veľkú raketu. V tom prípade raketomet dokáže vystreliť len dve rakety naraz, ale tie majú dostrel 300 až 500 km a sú navyše presne navádzané.

Práve pre toto USA doposiaľ váhali s dodávkami týchto zbraní. Obávali sa, že by ich Ukrajinci použili pre útoky do hĺbky ruského územia, čo by vojnu ešte viac eskalovalo. Súčasná situácia na Donbase, kde Rusi využívajú prevahu v delostrelectve, však mení aj americký prístup. Dodanie raketometov, ktoré sú veľmi presné aj na veľkú vzdialenosť, by mohlo ruskú delostreleckú prevahu výrazne obmedziť. Pre vyššie uvedené obavy je však pravdepodobné, že ich Američania dodajú len so štandardnou muníciou s dostrelom 70 km.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky