Doživotie za vojnový zločin

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube

Súd v Kyjeve vymeral doživotie ruskému vojakovi, ktorý na začiatku vojny zastrelil neozbrojeného ukrajinského civilistu. Bol to vôbec prvý proces za ruské vojnové zločiny.

Prípad sa stal 28. februára v obci Čupachivka, kde 21-ročný seržant Vadim Šišimarin zabil 62-ročného Oleksandra Šelypova. Šišimarin bol veliteľom tanku, no jeho jednotka bola prepadnutá ukrajinskými vojakmi a on sa od nej oddelil spolu s tromi ďalšími vojakmi. Ukradli civilné auto a snažili sa dostať k svojim. Keď prechádzali cez dedinu, uvideli muža s bicyklom a telefónom. Jeden z vojakov sa bál, že ich prezradí a tak prikázal Šišimarinovi, aby ho zastrelil.

Na druhý deň seržanta zajali a on sa krátko na to ku svojmu činu priznal. Napriek tomuto priznaniu na súde prezentovali všetky dôkazy a vypočuli svedkov, aby proces a verdikt nemohol nikto spochybniť. Dnes mu súd vymeral doživotie. Šišimarin sa však chce odvolať.

Ukrajina eviduje už okolo 13 000 možných vojnových zločinov. Okrem Šišimarina má v zajatí ďalších 48 ruských vojakov, ktorých chce súdiť za konkrétne činy.

Súdiť zajatcov chcú aj niektorí politici v Rusku a v separatistickej Doneckej oblasti. Dokonca hovoria dopredu o trestoch smrti. Reč je o viac ako 2 500 ukrajinských zajatcoch z oceliarní Azovstaľ v Mariupole. Zdá sa však, že ide len o napínanie svalov pred domácim publikom a títo zajatci budú vymenení.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky