Ruský ťažký mínomet zničili po tom, čo ho prezradila vlastná propaganda

Zdroj foto: ShinePhantom
Zdroj foto: ShinePhantom

Tomu sa povie gól do vlastnej brány. Ruskí propagandisti sa pochválili zábermi ťažkého samohybného mínometu 2S4 Tulipán, ktorý bol v akcii na Donbase. Vďaka tomu Ukrajinci zistili presnú polohu zbrane a zničili ju.

Mínomet 2S4 Tulipán (po rusky Tjuľpan) má kaliber 240 mm a Rusi s ním zničili most, po ktorom prúdili zásoby z Lysyčanska do Severodonecka. Potom však Ukrajinci zistili polohu mínometu pri meste Rubižne a zničili ho. Pomohla im k tomu ruská televízna reportáž, na ktorej bolo vidno nielen zbraň v akcii, ale aj jej okolie. Pikantné je, že rovnakému reportérovi sa už niečo podobné podarilo koncom marca. Vtedy zverejnil reportáž o tom, ako v prístave Berdjansk vykladajú z výsadkových lodí obrnenú techniku. Ukrajinci následne mólo prístavu viackrát ostreľovali raketami a napokon v Berdjansku vybuchla a zhorela aj ruská výsadková loď.

Zničenie Tulipánu sa z tohto pohľadu môže javiť ako menší úspech, ale je to tiež výnimočný kúsok. Táto zbraň sa začala vyrábať a vstúpila do služby na prelome 60. a 70. rokov minulého storočia a doposiaľ nikdy nebola zničená v boji, hoci bola nasadená v Afganistane, Čečensku a údajne aj v Sýrii. Štyri kusy používala aj československá armáda, v roku 1991 boli vyradené. Ruská armáda mala vo výzbroji desať modernizovaných kusov, po tomto víkende má už len deväť. Ďalších 410 má uložených v rezerve, ale ich technický stav a možnosť nasadenia sú otázne.

Tulipán má kaliber 240 mm a hlaveň dlhú 5 metrov. Nabíja sa pomerne komplikovane a preto dokáže strieľať maximálne jednu ranu za minútu. Nižšiu kadenciu vyrovnáva vyšším účinkom munície. Bežný granát má hmotnosť 131 kg, ale vyvinuli preň aj granát s raketovým pohonom, ktorý má 228 kg. Dostrel so základným granátom je necelých 10 km, so špeciálnym až 18 km. Okrem toho môže Tulipán používať aj kazetovú muníciu, či laserom presne navádzané strely. Posádku tvoria dvaja vojaci na obsluhu podvozku a traja na obsluhu zbrane. Tí sa pri preprave vezú v osobitnom obrnenom transportéri.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky