Uvažuje sa o vyzbrojení Moldavska a ďalších malých krajín

Zdroj foto: USAF
Zdroj foto: USAF

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Truss povedala, že Moldavsko by malo byť vybavené podľa štandardov NATO, aby sa mohlo brániť proti hrozbe ruskej invázie. Podľa nej prebiehajú rokovania so spojencami o tom, ako pomôcť malým štátom brániť sa.

Moldavsko sa nachádza medzi Rumunskom a Ukrajinou. Nie je súčasťou NATO, ale po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu požiadalo o členstvo v EÚ. Kedysi bolo súčasťou ZSSR, po jeho rozpade ponechala ruská armáda 1 500 vojakov v moldavskom odštiepeneckom regióne Podnestersko. Panujú obavy, že Rusko chce tento región využiť vo vojne na Ukrajine. V apríli v Podnestersku vybuchli rozhlasové vysielače. Rusko z toho viní ukrajinských záškodníkov,. Kyjev tvrdí, že ide o provokáciu a vysielače vyhodila do vzduchu ruská tajná služba.

Podľa Liz Truss diskusie o vylepšení ukrajinskej obrany proti agresii zahŕňajú „aj iné zraniteľné štáty ako Moldavsko“. „Chcela by som, aby Moldavsko bolo vybavené podľa štandardov NATO. Vedieme o tom diskusiu s našimi spojencami,“ povedala britská ministerka denníku Telegraph.

Keď sa jej opýtali, či je to preto, lebo Rusko predstavuje hrozbu pre bezpečnosť Moldavska, odpovedala: „Absolútne. Putin jasne ukázal ambície vytvoriť väčšie Rusko. To, že jeho pokus o ovládnutie Kyjeva nebol úspešný, neznamená, že sa týchto ambícií vzdal,“ dodala Liz Truss.

Moldavská armáda má okolo 7 000 vojakov, 44 pásových bojových vozidiel BMD-1, 266 kolesových obrnených transportérov a 227 diel kalibru 122 a 152 mm. Moldavské letectvo má 5 starých transportných lietadiel a 8 vrtuľníkov Mi-8.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky