Prvý súd za vojnový zločin

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube

Na Ukrajine prebieha prvý súd s ruským vojakom, ktorý spáchal vojnový zločin. Dvadsaťjedenročný Vadim Šišimarin sa priznal k vražde neozbrojeného civilistu. Prípad pritiahol pozornosť celého sveta – okrem Ruska samotného.

Seržant Šišimarin bol veliteľom tanku v moskovskom 4. tankovom pluku. Jeho jednotka bola 28. februára prepadnutá ukrajinskými vojakmi. Šišimarin a ďalší traja muži sa od nej oddelili. Potom ukradli osobné auto VW Passat a ním sa snažili dostať naspäť k svojim. Keď prechádzali dedinou Čupachivka, uvideli na ulici staršieho muža, ako tlačí bicykel a telefonuje. Báli sa, že oznámi ich polohu Ukrajincom, tak jeden z vojakov prikázal Šišimarinovi, aby ho zastrelil. Ten stiahol okienko a keď prechádzali okolo, zasiahol ho z AK-47 do hlavy.

Šišimarina však 1. marca predsa len zajali a ku svojmu činu sa rýchlo priznal. Bol obžalovaný a minulý týždeň sa postavil pred súd v Kyjeve. Teraz na ňom priznal vinu. Prokurátor pre neho žiada doživotný trest. Na pojednávaní dnes stál zoči-voči vdove po svojej obeti, 61-ročnej Kateryne Šelypovej. Tá sa ho opýtala, či svoj čin ľutuje. Šišimarin odpovedal, že svoj čin priznal a požiadal ju o odpustenie. „Ale chápem, že mi nedokážete odpustiť,“ dodal.

Kateryna však pokračovala: „Povedzte mi, na čo ste sem vy Rusi prišli? Ochrániť nás? Ochrániť nás pred kým? Ochránili ste ma pred mojím manželom, ktorého ste zabili?“ Na toto súdený ruský tankista odpoveď nemal.

Jeho obeťou bol 62- ročný Oleksandr Šelypov. Iróniou osudu v mladosti absolvoval vojenčinu v jednotkách KGB a mal na starosti ochranu Brežnevovho letného sídla na Kryme. O 40 rokov neskôr zomrel pri invázii, ktorú nariadil iný bývalý príslušník KGB – Putin. Šelypov sa po vojenčine živil ako traktorista. Ruský útok ho veľmi nahneval.

Napriek tomu, že sa Šišimarin priznal, prokurátor požiadal, aby sa na súde prezentovali všetky dôkazy a vypočuli všetci svedkovia, aby verdikt nemohol nikto spochybniť. Šelypov sa podľa manželky chcel ísť pozrieť na vybuchnutý ruský tank kúsok od domu. Presviedčala ho, že to nie je bezpečné, on však povedal, že je to len za rohom a hneď sa vráti. Z domu počula výstrely, ktoré zabili jej muža a cez bránu videla jeho vraha, ako prechádza okolo so zbraňou v ruke. O päť minút videla aj telo manžela s ranou v hlave. „Začala som hlasno kričať. Bol pre mňa všetkým,“ povedala pre BBC.

Šišimarin povedal, že nechcel strieľať, ale že mu pohrozil iný vojak. „Povedal, že nás všetkých ohrozím, ak ho nezastrelím,“ vypovedal na súde. Podobne vypovedal aj iný 21-ročný ruský vojak Ivan Maltysev, ktorý bol zajatý spolu s ním a v aute sedel tiež na zadnom sedadle. „Keď dostal rozkaz zastreliť toho muža s telefónom, Vadim to neurobil. Tak sa vojak na prednom sedadle, ktorého meno neviem, otočil dozadu a začal kričať, že Vadim musí vykonať rozkaz, inak budeme prezradení,“ uviedol Maltysev. „V tom čase sme už boli takmer vedľa toho civilistu a Vadim pod nátlakom vystrelil tri alebo štyri rany,“ dodal.

Šišimarin má štátom prideleného ukrajinského obhajcu. Ten pre BBC povedal, že sa s ním žiadny ruský predstaviteľ nespojil. Ani nikto z ruskej armády sa o zajatého a súdeného seržanta nezaujíma. Putinov hovorca na otázky novinárov odpovedal, že Kremeľ nemá o prípade žiadne informácie. Vyzerá to tak, že mladého seržanta ponechali jeho osudu a Rusko bude naďalej popierať, že jeho vojaci páchajú vojnové zločiny. Tých Ukrajina eviduje už 11 000…

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky