Švédsko a Fínsko podali prihlášku do NATO

Zdroj foto: Finnish Army
Zdroj foto: Finnish Army

Švédsko a Fínsko dnes formálne podali prihlášku do NATO. Generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg to označil za „historický moment, ktorý musíme využiť“. Severské krajiny podľa neho zvýšia spoločnú bezpečnosť.

Proces prijatia oboch krajín môže byť zrýchlený, pretože obe spĺňajú politické i vojenské podmienky. Musí ho však schváliť všetkých 30 členských krajín, čo môže trvať aj rok. A Turecko sa už vyjadrilo, že rozšírenie NATO o Švédsko a Fínsko nepodporí. Dôvodom je prístup Severanov ku kurdským separatistom, ktorých Turecko považuje za teroristov. Švédsko uvalilo embargo na predaj zbraní Turecku a oba štáty odmietli žiadosti Ankary o vydanie niekoľkých desiatok kurdských utečencov.

Americký prezident Joe Biden je však presvedčený, že nakoniec sa podarí dojednať s Ankarou kompromis. Podľa pozorovateľov sa Turci snažia zo situácie vyťažiť maximum a budú chcieť rôzne ústupky, napríklad odblokovanie predaja amerických zbraní, napríklad stíhačiek.

Biden tiež sľúbil Švédsku a Fínsku pomoc v prípade, že v čase medzi podaním prihlášky do NATO a skutočným vstupom do Aliancie, budú čeliť vonkajšej agresii. Bezpečnostné záruky pre tento prípad už obom krajinám poskytla aj Veľká Británia.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky