Z oceliarní Azovstaľ evakuujú ukrajinských vojakov

Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service
Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service

Je to skoro mesiac, čo Putin oznámil, že Mariupoľ bol „oslobodený“. Malo to len dva háčiky. V prvom rade bolo toto prístavné mesto na juhovýchode Ukrajiny oslobodené od vlastných obyvateľov, z ktorých väčšina ušla alebo bola zabitá nemilosrdným ruským ostreľovaním. A jedna bašta ukrajinských vojakov sa bránila ďalej.

Oceliarne Azovstaľ majú rozlohu 11 štvorcových kilometrov. Obklopuje ich z jednej strany rieka a z druhej more. V areáli je okrem množstva priemyselných budov aj viacero bunkrov zo sovietskych čias, ktoré dokážu odolať aj jadrovému výbuchu. Je to ideálne miesto na obranu, preto Putin pred mesiacom verejne prikázal oceliarne iba blokovať a neútočiť na ne. Ako sme si už ale pri Rusoch zvykli, jedna vec je to, čo hovoria a druhá to, čo naozaj činia. Od Putinovho vyhlásenia čelil areál dennému bombardovaniu a útokom. Vyskúšali naň prakticky všetko vrátane zápalných látok a trojtonových bômb zo strategických bombardérov Tu-22M.

Napriek tomu utrpeli obrancovia len malé straty. Údajne ich za mesiac padlo v boji iba 15. Omnoho väčší problém bol s potravinami, vodou a liekmi. Preto opakovane žiadali o evakuáciu do tretej krajiny. Ich odvoz ponúklo napríklad Turecko, no bezvýsledne. S pomocou OSN a Červeného kríža sa v priebehu uplynulého mesiaca podarilo evakuovať len niekoľko stoviek civilistov, ktorí sa v bunkroch pod továrňou ukrývali tiež.

S evakuáciou ukrajinských vojakov sa začalo až teraz, v noci z pondelka na utorok. Obrancovia vyhlásili, že tak robia na príkaz Kyjeva. Hoci ruská aj ukrajinská strana sú skúpe na slovo a tvrdia niečo iné, je zrejmé, že sa dohodli na skončení odporu v Azovstale. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že obrancovia svoju misiu už splnili a teraz prišiel čas na to, ochrániť ich životy. „Ukrajina potrebuje ukrajinských hrdinov živých,“ vyhlásil Zelenskyj.

Ukrajinskí vojaci vyše 80 dní viazali ruské sily, ktoré nemohli byť použité na plánovaný rýchly postup do vnútrozemia. V Azovstale ich ostávalo okolo tisíc. Teraz vyše 260 z nich odviezli z oceliarní na územie ovládané Rusmi. Zástupkyňa ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová uviedla, že 53 zranených previezli autobusy do mesta Novoazovsk východne od Mariupoľa, kde ich ošetria ruskí vojenskí lekári. Ďalších 211 vojakov odviezli do Olenivky, ktorá leží severne od mesta neďaleko frontovej línie. Maljarová vyhlásila, že ich neskôr vymenia za ruských vojnových zajatcov.

Z ruskej strany však zaznievajú iné hlasy. Hovorca Kremľa neodpovedal na priamu otázku, či s obrancami Mariupoľa budú zaobchádzať ako s vojnovými zajatcami, alebo ako s vojnovými zločincami. Uviedol len, že s nimi bude zaobchádzané v súlade s medzinárodným právom. Hovorca parlamentu Vjačeslav Volodin však vyhlásil, že by ich nemali vymeniť za ruských zajatcov, ale postaviť pred súd. Otázny je teda nielen osud tých, ktorých už evakuovali, ale aj tých, ktorí v oceliarňach ešte ostávajú.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky