Začalo sa veľké cvičenie NATO

Zdroj foto: Estonian Defence Forces
Zdroj foto: Estonian Defence Forces

V Estónsku sa začalo jedno z najväčších cvičení NATO v Pobaltí. Na manévroch s názvom Hedgehog sa podieľa 15 000 vojakov z 10 krajín. Medzi nimi sú aj Švédsko a Fínsko, ktoré sa len teraz rozhodli, že formálne požiadajú o členstvo v Aliancii.

Cvičenie potrvá do 3. júna a plánovali ho ešte pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu. Jeho cieľom je simulovať práve ruský útok na Estónsko a nacvičiť obranu proti nemu. Koná sa len 64 km od najbližšej ruskej vojenskej základne.

Cvičenie sa začína aj na Slovensku. Má názov Slovenský štít 2022 a zúčastňuje sa na ňom 1 200 slovenských, maďarských a amerických vojakov. Je to tiež výcviková príležitosť pre príslušníkov mnohonárodnej bojovej skupiny NATO, ktorá už viac ako mesiac pôsobí na Lešti.

Prvý týždeň cvičenia bude venovaný veliteľsko-štábnemu cvičeniu, na ktorom sa velitelia, štáby a jednotky precvičia v plánovaní a vedení spoločných operácií v medzinárodnom prostredí. V ďalšom týždni bude súčasťou cvičenia aj poľný manéver kombinovanej jednotky.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky