Ukrajinci pri Charkove zahnali Rusov za hranicu

Zdroj foto: Twitter
Zdroj foto: Twitter

Symbolický moment! Ukrajinskí vojaci severne od Charkova vytlačili ruských okupantov preč zo svojho územia a dosiahli pôvodné hranice štátu. Darí sa im aj pri Bilohorivke v Doneckej oblasti, tam však ruský nápor pokračuje.

Úspech sa podaril vojakom 227. práporu 127. brigády Síl teritoriálnej obrany z Charkova. V nedeľu 15. mája sa dostali na pôvodnú hranicu a pri žlto-modrom hraničnom stĺpe nahrali hlásenie prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, že z ukrajinského územia vytlačili vojakov nepriateľského štátu. Tí okupovali pohraničné oblasti severne od Charkova celých 80 dní.

Pravdou je, že Rusi v tejto oblasti pri ústupe veľký odpor nekládli. Časť jednotiek bola dokonca prevelená na Donbas, kde sa odohrávajú kľúčové boje. Silnejšiu obranu sa snažia vybudovať severovýchodne od Charkova, kadiaľ vedú zásobovacie trasy na juh smerom k mestu Izjum. O to sa už niekoľko týždňov bojuje bez výraznejších zmien.

Východne od Izjumu smerom na Severodoneck však Rusi utrpeli za posledný týždeň veľkú porážku. V okolí Bilohorivky sa na viacerých miestach pokúsili prekročiť rieku Siverskij Donec, no Ukrajinci im viacero predmostí zničili presnou delostreleckou paľbou a leteckými útokmi. Odhaduje sa, že ruská armáda stratila v týchto bojoch najmenej 500 vojakov a približne 100 obrnených vozidiel vrátane najmenej 30 tankov. Rusi sa síce naďalej snažia útočiť na Severodoneck z iných smerov, no spomínané straty im toto úsilie komplikujú.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky