Po Fínsku potvrdilo záujem o vstup do NATO aj Švédsko

Zdroj foto: Brindefalk
Zdroj foto: Brindefalk

Fínsko a Švédsko potvrdili, že požiadajú o členstvo v NATO. Ide o historickú zmenu postoja oboch neutrálnych krajín, ktorú spôsobila ruská agresia voči Ukrajine.

Švédska vládna strana Sociálnych demokratov vyhlásila, že podporuje vstup do Aliancie. Premiérka Magdalena Andersson uviedla, že Švédsko potrebuje bezpečnostné záruky, ktoré poskytuje členstvo v NATO. Neznamená to však len to, že severská krajina získa viac bezpečnosti. !Švédsko bude aj poskytovateľom bezpečnosti,“ povedala Magdalena Andersson na tlačovej konferencii.

Švédsko chce svoj postup čo najviac zladiť s fínskym. Obe krajiny by mohli formálne vstúpiť do NATO už na júnovom summite v Madride. Ich prijatie však ešte musí ratifikovať všetkých 30 členských krajín, čo môže trvať aj rok. Ministri zahraničných vecí NATO, ktorí sú práve na stretnutí v Berlíne, sľúbili Fínsku a Švédsku bezpečnostné záruky počas trvania tohto procesu.

Ratifikačný proces môže skomplikovať odpor Turecka, ktoré obviňuje Fínsko a Švédsko z podpory kurdských separatistov. Obe severské krajiny sú pripravené s Tureckom rokovať, aby si to vyjasnili. S Tureckom chce rokovať aj americká diplomacia, ktorá úsilie Švédska a Fínska o vstup do NATO podporuje.

Pre Švédsko to znamená ukončenie viac ako 200 rokov trvajúcej neutrality. Počas tohto obdobia sa krajina nezapojila do žiadneho vojnového konfliktu. Podpora pre vstup do NATO však v krajine stúpa od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu a súhlasí s tým aj väčšina opozičných strán. Bývalý premiér Carl Bildt sa pre BBC vyjadril, že Švédsko prestalo byť neutrálne, keď v roku 1995 vstúpilo do Európskej únie. Vstup Švédska spolu s Fínskom do NATO zjednotí podľa Bildta obranu celej severnej Európy.

Magdalena Andersson sa vyjadrila, že vstup do NATO „nie je nič proti Rusku“, ale je to „to najlepšie pre Švédsko.“ Fínsky prezident Sauli Niinistö povedal, že o rozhodnutí vstúpiť do NATO už hovoril s ruským prezidentom Putinom. Chce, aby bolo medzi nimi všetko jasné. „Ja, ani Fínsko, nie sme známi tým, že by sme sa zakrádali okolo a tíško sa stratili za rohom,“ vyhlásil Niinistö.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky