Hadí ostrov má symbolický aj strategický význam

Zdroj foto: Maxar
Zdroj foto: Maxar

Rusko obsadilo Hadí ostrov v Čiernom mori už v prvom dni vojny. Od minulého týždňa je všaj centrom intenzívnych bojov. Po tom, čo bolo takmer všetko vybavenie na ostrove zničené ukrajinskými náletmi, naň Rusi dokázali dopraviť posily.

Intenzívne bombardovanie zažil Hadí ostrov počas uplynulého víkendu. Najprv na ňom Ukrajinci zničili prostriedky protivzdušnej obrany, potom budovy na ňom vybombardovali ukrajinské lietadlá Su-27. Zasiahli pri tom ruské sklady munície. Drony Bayraktar postupne zničili štyri ruské člny triedy Raptor a jeden výsadkový čln triedy Serna, ktorý na ostrov prepravoval nový protilietadlový systém Tor. Dron zničil aj vrtuľník Mi-8, ktorý priviezol zásoby.

Rusi naopak tvrdili, že odrazili počas minulého víkendu pokus o ukrajinský výsadok a že vrtuľník zničený na videu bol ukrajinský. To je len ťažko uveriteľné z dvoch dôvodov. Video podľa všetkých vonkajších znakov nasnímal dron Bayraktar, ktorý helikoptéru zameriaval a zničil. Je na ňom tiež vidieť troch vojakov postávajúcich pri ľavých dverách vrtuľníka. Takto teda rozhodne výsadok a rozvinutie špeciálnej jednotky nevyzerá.

Dnes je však jasné, že Rusi na ostrov posily predsa len dopravili. Na najnovších satelitných záberoch je vidieť veľký pontón s plávajúcim žeriavom, ktorý pri ostrove zakotvil. Vidno aj dva výsadkové člny. Jeden zakotvil tesne vedľa siluety člna, ktorý Ukrajinci potopili pred týždňom. Druhý výsadkový čln je ďalej na mori. Pri ňom vidno na jednom zábere aj dymové stopy, zrejme po raketách, ktorými sa ho Ukrajinci neúspešne pokúsili zasiahnuť. Na pevnine vedľa zničených budov sú dva samohybné protilietadlové systémy, tretí ešte čakal na pontóne na vyloženie.

Najmä prítomnosť plávajúceho žeriavu je alarmujúca. Rusi s ním môžu vyložiť aj ťažší náklad – napríklad protilietadlový systém S-400, ktorým by ovládali celé ukrajinské pobrežie. Hadí ostrov je totiž len približne 140 km južne od Odesy a 45 km východne od ústia Dunaja. Dajú sa teda očakávať ďalšie útoky na ostrov. Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov vyhlásil, že Ukrajina bude bojovať o Hadí ostrov tak dlho, ako to bude potrebné. „Je to dôležitý strategický bod na to, aby sme otvorili námorné obchodné cesty a prekazili prípadné vojenské operácie Ruska v Podnestersku, odkiaľ by mohlo útočiť na západ Ukrajiny,“ povedal Budanov.

Je veľmi pravdepodobné, že boje v okolí Hadieho ostrova prebiehajú aj v čase, keď čítate tento článok. Ukrajinci oznámili, že na ňom zničili protilietadlový systém Pancir, ktorý sa na ňom predtým nenachádzal a musel teda byť dopravený s najnovšími posilami. Oznámili tiež zasiahnutie logistickej lode Vsevolod Bobrov, ktorá musela byť poškodená odtiahnutá do prístavu Sevastopoľ. Loď Bobrov dlhá 95 metrov je najnovším prírastkom Čiernomorskej flotily, do služby vstúpila len v lani v auguste. Na Hadí ostrov zrejme odtiahla pontón so žeriavom a k jej zasiahnutiu došlo až pri návrate.

Kým Hadí ostrov je strategickým bodom na mori, na pozemnej fronte je aktuálne najstrategickejším bodom obec Bilohorivka. V jej okolí sa Rusi od začiatku týždňa snažia prekonať rieku Siverskij Donec s pomocou pontónových mostov. Štyri im postupne Ukrajinci zničili a Rusi pri tom utrpeli veľké straty vojakov i obrnenej techniky. Najmenej dva mosty však Rusi udržali a teraz vedú tvrdé boje pri Bilohorivkoe, ktorá leží v tyle mesta Severodoneck. Jej dobytím by mesto obkľúčili.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky