Nový vrchný veliteľ síl NATO

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Severoatlantická rada schválila nomináciu štvorhviezdičkového generála americkej armády Christophera Cavoliho na post vrchného veliteľa síl NATO. Nominoval ho americký prezident Joe Biden. Po tom, čo ho schvália aj jednotlivé členské štáty, prevezme v lete velenie v belgickom Monse.

Cavoli prichádza v čase novej studenej vojny medzi NATO a Ruskom. Studenú vojnu má pritom zažitú od detstva. Jeho otec patril medzi 250-tisíc amerických vojakov, ktorí boli vtedy rozmiestnení v západnej Európe. Narodil sa vo Würzburgu a okrem Nemecka vyrastal aj v Taliansku.

Pôvodne študoval biológiu a v roku 1987 promoval na Princetonskej univerzite s bakalárskou prácou o dážďovkách. V tom istom roku však vstúpil do armády, absolvoval dôstojnícky výcvik a nastúpil ako podporučík k výsadkárom v Taliansku. V roku 1997 promoval na univerzite Yale z ruských a východoeurópskych štúdií. Hovorí taliansky, francúzsky a rusky. Prešiel misiami v Bosne a v Afganistane, bol zástupcom veliteľa 82. výsadkovej divízie a v rokoch 2016-18 velil 25. pechotnej divízii. Odvtedy velil americkým vojskám rozmiestneným v Európe a v Afrike.

Na poste veliteľa NATO nahradí generála amerického letectva Toda Woltersa, ktorý odchádza do penzie. Podľa mnohých pozorovateľov je Cavoli práve pre svoje bohaté skúsenosti s Ruskom tým najpovolanejším nástupcom. Okrem jednotiek spojencov bude veliť aj 100-tisíc americkým vojakom, ktorí sú nasadení v Európe. Je to najväčší počet za posledné dve desaťročia.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky