Británia zaručí bezpečnosť Fínska a Švédska

Zdroj foto: Presidential Palace Pool
Zdroj foto: Presidential Palace Pool

Britský premiér Boris Johnson navštívil Fínsko a Švédsko a s obomi krajinami podpísal bezpečnostné deklarácie. V nich si sľúbili vzájomnú podporu v prípade, že ich armády budú napadnuté. Švédsko aj Fínsko sa pritom v najbližších dňoch chystajú oznámiť, či sa budú usilovať o vstup do NATO.

Očakáva sa, že obe krajiny o vstup požiadajú a že im bude rýchlo vyhovené. Vojensky aj politicky totiž spĺňajú podmienky na vstup prakticky okamžite. Britská deklarácia je bezpečnostnou zárukou pre prípad, že by ich Rusko ohrozilo v čase medzi vyhlásením záujmu o členstvo a skutočným prijatím do Aliancie. Na to síce Rusko aj napriek deklarovaným silným slovám nemá kapacity, ale nejaké drobné incidenty sa vylúčiť nedajú. Odkedy napríklad Švédsko a Fínsko oznámili, že o vstupe uvažujú, došlo k viacerým narušeniam ich vzdušného priestoru zo strany Ruska.

Vstup Fínska a dlhoročne neutrálneho Švédska do NATO bude znamenať vážnu ranu Putinovej zahraničnej politike a jeho prestíži. Zastavenie rozširovania Severoatlantickej aliancie bolo  totiž jedným z cieľov, ktoré deklaroval pred útokom na Ukrajinu. Je to však práve agresia Ruska, ktorá núti ďalšie štáty hľadať si záruky svojej bezpečnosti. Pred vojnou sa napríklad podpora členstva Fínska v NATO pohybovala na úrovni 20 až 30 percent. Vo februári stúpla na 53 percent a dnes, po otvorených vyhrážkach zo strany Kremľa, dosahuje podľa posledných prieskumov až 76 percent.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky