Zelenskyj sa poďakoval Slovákom

Zdroj foto: Ofis Prezidenta
Zdroj foto: Ofis Prezidenta

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa dnes prostredníctvom videa prihovoril slovenským poslancom. Jeho prejav v NR SR trval 13 minút a väčšina prítomných, vrátane časti opozície, ho ocenila.

Zelenskyj Slovensku poďakoval za doterajšiu pomoc s tým, že Európa by si z nás mohla brať príklad. Rovno však povedal, že Ukrajina bude potrebovať aj ďalšiu pomoc a konkrétne spomenul lietadlá a vrtuľníky. Pripomenul, že Slovensko má z augusta 1968 tiež svoje skúsenosti s okupáciou vojskami, ktoré chcú potlačiť slobodu. A vyjadril tiež pochopenie pre to, že Slovensko sa nevie tak rýchlo zbaviť závislosti od ruského plynu a ropy.

Na Ukrajine sa zatiaľ strategická situácia nijak nemení. Pri Charkove mierne postupuje ukrajinská armáda, pri Izjume sa tvrdo bojuje bez postupu na žiadnej strane a na Donbase mierne postupuje ruská strana. Odesa čelila ďalšiemu masívnemu ostreľovaniu ruskými raketami.

Napriek zdanlivej statickosti na fronte sú západní aj ukrajinskí predstavitelia presvedčení, že Rusko vyčerpáva svoje zdroje. Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba v tejto súvislosti vyhlásil, že Ukrajina mení svoje vojnové ciele. Kým na začiatku vojny chcela, aby sa ruské vojská vrátili na líniu spred 24. februára a aby Moskva zaplatila vojnové škody, teraz chce oslobodiť celé svoje územie. „Ak budeme dostatočne silní a vyhráme v bitke o Donbas, ktorá bude kľúčová pre ďalší vývoj, víťazstvom v tejto vojne bude pre nás oslobodenie ďalších našich území,“ povedal Kuleba. Ukrajina by tak chcela získať aj celé Donecko a Luhansko, aj Krym. Je ale možné, že ide len o pripravovanie si vyjednávacej pozície, pretože Kuleba naznačil aj možnosť, že budú potrebné kompromisy.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky