Hadí ostrov v stave obliehania

Zdroj foto:  Ministry of Defence of the Russian Federation
Zdroj foto: Ministry of Defence of the Russian Federation

O osude ruskej fregaty Admiral Makarov, ktorá mala byť podľa ukrajinskej strany zasiahnutá raketou, stále nie je nič známe. Čo je však potvrdené, je ďalší úspešný útok dronu Bayraktar na ruský čln pri Haďom ostrove.

V okolí tohto ostrova, ktorý Rusko obsadilo hneď na začiatku vojny, mala byť v piatok zasiahnutá raketou Neptun ruská fregata triedy Admiral Grigorovič. Ukrajinská strana vyhlásila, že bola vážne poškodená a vyžiadala si nasadenie námorných i leteckých záchranných prostriedkov. Ruská strana tvrdí, že k žiadnemu zásahu nedošlo. Na sociálnych sieťach sa objavilo aj nekvalitné video zachytávajúce horiacu loď so siluetou podobnou fregatám triedy Admiral Grigorovič, jeho pravosť však bola spochybnená a nedá sa overiť.

Pri Haďom ostrove však k niekoľkým potvrdeným zásahom ruských plavidiel už došlo. Dva člny triedy Raptor boli 2. mája zničené dronom Bayraktar. Ten na ne útočil z výšky 7 a 6,6 km. Na Haďom ostrove boli tiež zničené najmenej tri odpaľovacie zariadenia protilietadlových rakiet, ktoré tam ruskí okupanti doviezli. Dnes Ukrajinci zverejnili ďalšie video, ktoré zachytáva ďalší úspešný útok Bayraktaru – doslova dva v jednom. Cieľom bol totiž výsadkový čln triedy Serna, ktorý na Hadí ostrov privážal samohybný protilietadlový systém Tor ako náhradu za tie, ktoré boli zničené v priebehu týždňa. Po zásahu z Bayraktaru systém Tor vybuchol a jeho explózia vyradila aj plavidlo, ktoré ho viezlo. Člnov triedy Serna, ktoré sú schopné prepraviť na breh obrnené vozidlo, postavilo ruské námorníctvo v rokoch 1994 až 2014 dokopy dvanásť.

Ukrajina síce momentálne nemá možnosti, ako Hadí ostrov dobyť naspäť, jeho ruskú posádku však v podstate odrezala od zásobovania a drží ju v stave obliehania. Ostrov je v dosahu nových rakiet dodaných zo Západu a opakovane naň útočia drony. Video ukazuje, že po zničení člnu triedy Serna zaútočil Bayraktar ešte na sklad na ostrove.

Po vyradení protivzdušnej obrany na ostrov zaútočila aj dvojica stíhačiek Su-27 v netradičnej úlohe bombardérov. Dôvodom bola zrejme ich rýchlosť – po útoku zmizli skôr ako by stihlo ruské letectvo zareagovať. Ukrajinské lietadlá zhodili bomby presne na budovy na ostrove, v ktorých následne nastali silné sekundárne explózie uskladnenej munície.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky