Zasiahli Ukrajinci ďalšiu loď?

Zdroj foto: Wikimedia / Ad Meskens
Zdroj foto: Wikimedia / Ad Meskens

Ukrajinské médiá hlásia možný ďalší zásah veľkej ruskej vojnovej lode. Ukrajinskí predstavitelia sa k tomu zatiaľ oficiálne nevyjadrili a ruskí už vôbec nie.

Keď bola 13. apríla zasiahnutá vlajková loď Čiernomorskej flotily, krížnik Moskva, ruská strana o tom od začiatku až dodnes zahmlievala. Stále nie je napríklad jasné, koľko námorníkov na lodi zahynulo. Ruské mlčanie teda nič neznamená ani v tomto prípade.

Podľa ukrajinských spravodajských serverov ukrajinské rakety Neptun zasiahli ruskú fregatu pri známom Haďom ostrove. Plavidlo začalo horieť a v oblasti prebieha rozsiahla záchranná operácia, na ktorej sa zúčastňujú lode, lietadlá i vrtuľníky.

Zasiahnutá loď má byť triedy Admiral Grigorovič. Tú tvoria tri lode – spomínaný Grigorovič, Admiral Essen a Admiral Makarov. Všetky tri slúžia v Čiernomorskej flotile a po strate krížnika Moskva sú to jej najväčšie plavidlá. Ide o moderné lode, ktoré postavili v rokoch 2010 až 2017. Ďalšie si však Rusko postaviť nevie. Ich pohonné jednotky totiž tvoria turbíny vyrábané na Ukrajine, ktorých vývoz do Ruska po anexii Krymu v roku 2014 zakázali. Rusko sa pokúšalo vyvinúť vlastnú náhradu týchto turbín, no doposiaľ nebolo úspešné.

Nie je jasné, ktorá loď z tejto trojice mala byť zasiahnutá. Najčastejšie sa spomína Admiral Makarov. Jej plný výtlak je 4 000 ton a dĺžka 125 metrov. Posádku tvorí 200 námorníkov. Loď je vyzbrojená ôsmimi odpaľovacími šachtami pre strely s plochou dráhou letu, 24 šachtami pre protilietadlové rakety Buk a kanónom kalibru 100 mm.

7. decembra 2024

Anketa Vojenský čin roka má svojich víťazov

5. decembra 2024

Ministerstvo obrany plánuje veľké nákupy

3. decembra 2024

Cyprus poškuľuje po členstve v NATO

2. decembra 2024

Nórske stíhačky F-35 budú chrániť poľský Rzeszów

28. novembra 2024

Grécko dá protivzdušné systémy Arménsku a nie Ukrajine. Prečo sa tak rozhodlo?

26. novembra 2024

Rumunsko sa zaviazalo kúpiť 32 stíhačiek F-35