Ruské rakety dopadli 60 km od Slovenska

Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Cieľom ruských raketových útokov bolo v noci na dnes šesť železničných staníc na strednej a západnej Ukrajine. Zasiahnutý bol aj Volovec, ktorý je len 60 km od našich hraníc. Zakarpatská oblasť, ktorá susedí so Slovenskom, bola od začiatku vojny bombardovaná prvýkrát.

Dodávky zbraní zo Západu sa stali v posledných dňoch hlavným cieľom ruských útokov. To svedčí o tom, aký význam majú. Rusko však zjavne nemá presné informácie o tom, kadiaľ na Ukrajinu prúdia a kde sa nachádzajú. Okrem železničných zariadení totiž ostreľuje prakticky všetky veľké haly, hangáre, logistické centrá a garáže, kde by sa mohli nachádzať. Často tak plytvá cennými raketami na miesta, ktoré sú úplne prázdne alebo sa tam nachádza vojensky bezcenný materiál.

Do tejto kategórie možno zaradiť aj tri útoky na most Zatoka ponad ústie rieky Dnester pri Odese. Cez most, ktorý je teraz pre poškodenia uzavretý, totiž vedie jediná priama spojnica Odesy s juhozápadným výbežkom Ukrajiny a Rumunskom. Objavili sa špekulácie, že ide o prípravu Rusov na vylodenie vojsk a na útok z Podnesterska. Pravdepodobnejšia je však snaha narušiť dodávky zbraní z Rumunska a export ukrajinského obilia opačným smerom. Hrozba útoku z Podnesterska má len viazať ukrajinské jednotky, ktoré by inak bolo možné použiť ba východnom fronte.

Podobné je to aj s hrozbami útoku z Bieloruska. Tam sa dnes, deň po rozhovore Lukašenka s Putinom, začalo veľké neohlásené cvičenie bieloruskej armády. Tá síce tvrdí, že nikoho neohrozuje a rozhodne nechce zaútočiť na Ukrajinu – ale to sme počúvali aj niekoľko mesiacov pred ruským útokom 24. februára.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky