Zmeny vo velení Ozbrojených síl SR

Zdroj foto: MO SR / Jakub Neubauer
Zdroj foto: MO SR / Jakub Neubauer

K prvému máju dochádza k zmenám vo velení Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Po takmer 37 rokoch služby odchádza do zálohy zástupca náčelníka generálneho štábu, generálmajor Štefan Kovács.

Počas slávnostného ceremoniálu sa s generálom Kovácsom rozlúčil minister obrany SR Jaroslav Naď a náčelník Generálneho štábu OS SR generál Daniel Zmeko. Zároveň vymenovali jeho nástupcu, ktorým je brigádny generál Peter Babiar. Vymenovali aj nového veliteľa strategického centra krízového manažmentu Generálneho štábu OS SR, plukovníka Martina Remeša.

Na poste náčelníka Generálneho štábu OS SR sa nič nemení. Vláda SR navrhla, aby vo funkcii pokračoval generál Zmeko.

„Žijeme v ťažkej dobe, ktorá so sebou prináša výzvy nielen pre príslušníkov ozbrojených síl. Sila organizácie je však v jej ľuďoch a tu vidím pevný kolektív,“ uviedol počas ceremoniálu generál Zmeko. Poďakoval generálovi Kovácsovi za odvedenú prácu a vyzdvihol jeho obetavé nasadenie počas celej kariéry. Zároveň zaželal obom novým funkcionárom veľa dobrých rozhodnutí.

Generálovi Kovácsovi poďakoval za roky služby v prospech vlasti aj minister obrany SR Jaroslav Naď. „Je mi cťou viesť rezort, ktorého súčasťou sú ľudia odhodlaní napĺňať vojenskú prísahu do bodky bez ohľadu na situáciu, čas alebo miesto. Generál Kovács bol jedným z tých, ktorí prostredníctvom poctivej služby nechávajú v rezorte aj kus seba. Ďakujem,“ vyhlásil minister.

„Práve ťažká doba so sebou prináša nové príležitosti, avšak to hlavné, čo si musíme spoločne želať je, aby sme žili v mieri, najmä keď vidíme hrôzy vojny v našom neďalekom okolí,“ povedal na záver svojho príhovoru aj nový Zástupca náčelníka Generálneho štábu generál Babiar.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi