Americký prezident Joe Biden žiada Kongres o 33 miliárd dolárov na vojenskú, ekonomickú a humanitárnu pomoc Ukrajine. Doteraz poskytli Spojené štáty vláde v Kyjeve pomoc vo výške 14 miliárd dolárov. Najnovší balík je tak viac ako dvojnásobok všetkej doterajšej pomoci dokopy.
Z navrhnutej sumy má ísť vyše 21 miliárd na vojenskú pomoc, 8,5 miliardy na ekonomickú asistenciu a 3 miliardy na humanitárne účely. Ide o obrovskú sumu, ktorú treba v čase zhoršujúcej sa ekonomickej situácie dobre vysvetliť aj občanom USA. „Nie je to lacné,“ prihovoril sa im Biden. „Ale ustupovanie agresii by nás vyšlo drahšie, ak by sme to dopustili,“ dodal. Znalci americkej politickej scény predpokladajú, že s pomocou Ukrajine budú súhlasiť obe strany v Kongrese – aj Demokrati aj Republikáni.
Detaily o najnovšej vojenskej pomoci nie sú známe, no USA už predtým začali Ukrajine dodávať moderné drony a ťažké delostrelectvo kalibru 155 mm. Ukrajina doposiaľ používala delostrelecké zbrane najmä kalibru 152 mm. Takáto munícia sa však na Západe nevyrába a Ukrajine sa začínala míňať. Preto teraz dostáva zbrane „západného“ kalibru spolu so státisícmi 155 mm granátov.
Biden v najnovšom vyhlásení uviedol len toľko, že na každý ruský tank na ukrajinskom území dostane ukrajinská armáda desať protitankových zbraní. Zdôraznil však, že USA neútočia na Rusko. „Pomáhame Ukrajine brániť sa proti ruskej agresii,“ vyhlásil. Odmietol obavy z ruských vyhrážok jadrovými zbraňami. Podľa Bidena to svedčí o zúfalstve Ruska z toho, že nedosiahlo to, čo na Ukrajine chcelo.