Protiútoky ukrajinských Bayraktarov na ruskom území

Zdroj foto: Twitter
Zdroj foto: Twitter

V noci z utorka na stredu začal horieť muničný sklad v ruskej Belgorodskej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou. Výbuchy sa ozývali aj v Kurskej oblasti, kde Rusi hlásili dva zostrelené ukrajinské drony Bayraktar.

Rusko zažíva sériu požiarov a výbuchov v strategických zariadeniach. Incidentov je toľko, že nemôžu byť dielom náhody. Ukrajina sa k nim však nehlási a ruské médiá o nich tiež informujú len striedmo. Z kusých informácií, ktoré sú k dispozícii, je však zrejmé, že niektoré útoky vykonali ukrajinské rakety, vrtuľníky alebo drony. Iné zas môžu byť dielom sabotážnych skupín.

Najnovšie zhorel muničný sklad v obci Staraja Nelidovka v Belgorodskej oblasti. Požiaru predchádzalo niekoľko výbuchov. Žiadni civilisti sa pri tom nezranili. Neďaleko Belgorodu už jeden muničný sklad vybuchol 29. marca. Podľa Rusov ho zasiahla ukrajinská raketa Točka-U. O pár dní neskôr, 1. apríla, zhoreli zásobníky paliva priamo v Belgorode. Vtedy ich zasiahli dva vrtuľníky Mi-24.

Výbuchy sa túto noc ozývali aj v Kurskej oblasti. Nie je jasné, či aj tam bolo niečo zasiahnuté, ale pravdepodobne išlo o streľbu protivzdušnej obrany. Na ruských sociálnych sieťach sa ráno objavili zábery dvoch zostrelených dronov Bayraktar. Ďalší bol zničený v pondelok 25. apríla pri úspešnom útoku na dva zásobníky paliva v meste Brjansk.

Znamená to, že Ukrajina začala tieto drony nasadzovať omnoho odvážnejšie na strategické útoky ďaleko za svojimi hranicami. To viedlo k nárastu ich strát – do pondelka bolo potvrdené zostrelenie troch Bayraktarov, dnes je to už šesť. No pre Ukrajinu je to stále dobrá výmena. Ruská protivzdušná obrana dokáže reagovať až po útoku a dron je výrazne lacnejší ako zničené strategické sklady. V nich bolo palivo a munícia využívané ruskými vojskami na Ukrajine, čo znamená, že budú musieť v istej miere obmedziť svoje aktivity.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky