Výbuchy a požiare v ruskom Brjansku

Zdroj foto: Twitter
Zdroj foto: Twitter

Za posledných pár dní zhorelo v Rusku už najmenej šesť veľkých strategických objektov. Zatiaľ poslednými zariadeniami, v ktorých vypukol požiar, sa dnes stali dva zásobníky paliva v meste Brjansk.

Požiar vypukol okolo druhej ráno miestneho času a podľa svedkov mu predchádzal výbuch. Zo zásobníka paliva pri ropovode Družba vyšľahli obrovské plamene. Približne o 15 minút neskôr nastal ďalší výbuch na neďalekej základni, ktorá je sídlom raketových vojsk. Po ňom začal horieť zásobník paliva aj na tejto vojenskej základni.

Podľa ruských zdrojov boli obe miesta zasiahnuté ukrajinskými raketami, hovorí sa aj o útoku dronov. Jeden z dronov mal byť pri odlete od cieľa zostrelený. Brjansk sa nachádza viac ako 110 km od ukrajinských hraníc a je dôležitým bodom, cez ktorý prechádzajú ruské vojská útočiace na Ukrajinu. Ropovod Družba je zas hlavnou tepnou, cez ktorú mieri ruská ropa do Európy. Siaha až po Berlín.

Oba ciele by tak boli veľmi významné pre Ukrajinu. Tá sa však k tomu nepriznáva, podobne ako k iným útokom na ruskom území, ktoré jej Kremeľ pripisuje. Väčšina takýchto útokov sa však doposiaľ odohrala blízko pri hraniciach, Brjansk leží výrazne ďalej. Dosah rakiet Točka-U, ktoré má Ukrajina vo výzbroji, je maximálne 120 km. To znamená, že ak by s nimi chceli trafiť Brjansk, museli by stáť odpaľovacie zariadenia vo výbežku ukrajinských hraníc, kde by to pre ne rozhodne nebolo bezpečné. Vzdialenosť, na ktorú si drony Bayraktar dokážu udržať spojenie s operátorom, nie je známa. Pred vojnou sa uvádzal odhad 150 km, ale zrejme to bude viac. Bayraktary by tak teoreticky mohli na takúto vzdialenosť zaútočiť, no museli by letieť veľmi dlho v nepriateľskom vzdušnom priestore, ktorý je chránený silnou PVO – a to v tejto vojne ešte nikdy doteraz nepredviedli.

V priebehu týždňa došlo v Rusku k sérii požiarov, čo vyvolalo špekulácie o ukrajinskej sabotáži. Zhorelo napríklad stredisko na vývoj vesmírnych rakiet v Koroľove pri Moskve, či chemický závod v Kinešme. Najdiskutovanejší bol požiar v leteckom výskumnom stredisku v meste Tver, v ktorom vyvinuli napríklad aj rakety Iskander používané pri útoku na Ukrajinu. Ten si vyžiadal 17 obetí, ďalších osem ľudí ostáva nezvestných.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky