Rusko omylom priznalo väčšie straty

Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Ukrajina denne uvádza počet zabitých ruských vojakov. Ku včerajšiemu dňu ich bolo 21 200. V priebehu piatka zverejnil údaje o stratách aj jeden ruský prokremeľský web a boli len o pár stoviek nižšie, ako uvádzajú Ukrajinci.

Rusko od začiatku vojny stratilo 13 414 zabitých vojakov. Ďalších viac ako 7 000 je nezvestných. To je dokopy okolo 20 500 stratených vojakov. S odkazom na informácie ruského ministerstva obrany to na sociálnej sieti VKontakte zverejnila prokremeľská spravodajská stránka Readovka. Hoci správu o pár minút zmazali, informácia sa už stihla dostať do sveta.

Podobné faux pas sa už pred pár týždňami stalo inému ruskému spravodajskému webu. Uverejnil správu o stratách od ruského ministerstva obrany, ktorá mala ostať neverejná. Aj vtedy boli výrazne vyššie, než Rusko oficiálne priznáva.

Okrem celkového počtu stratených vojakov sa v správe uvádzalo, že na potopenom krížniku Moskva zahynulo 116 námorníkov a ďalších viac ako 100 členov posádky je nezvestných. Rusko doposiaľ tvrdilo, že celú posádku krížnika v poriadku evakuovalo, hoci sa najmä na sociálnych sieťach množili správy o mŕtvych a nezvestných námorníkoch.

Včera večer napokon Rusko prvýkrát priznalo nejaké straty aj oficiálne. Ministerstvo obrany uviedlo, že pri potopení vlajkovej lode Čiernomorskej flotily zahynul jeden námorník a ďalších 27 je nezvestných. Zachrániť sa podarilo 396 námorníkov. Nakoľko tieto tvrdenia obstoja pri ďalšom strete s realitou, uvidíme zrejme už čoskoro.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky