Rusko chce dobyť celý juh Ukrajiny

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Najprv sa dušovali, že Ukrajinu vôbec neohrozujú a neplánujú zaútočiť. Potom stvrdili niečo o denacifikácii a hájili sa vznešenými cieľmi ochrany ruského obyvateľstva na Donbase – pričom práve toto obyvateľstvo trpí ruským bombardovaním najviac. Teraz sa odhalili už úplne. Rusom ide o spojenie z Donbasu na Krym a až do Podnesterska.

Ruská armáda oznámila, že jej cieľom je získať nielen Donbas, ale aj juh Ukrajiny a vytvoriť pozemný koridor do Podnesterska. Podľa ruskej agentúry TASS to povedal zástupca veliteľa Centrálneho vojenského okruhu, generálmajor Rustam Minnekajev. „Po spustení druhej fázy špeciálnej operácie, ktorá sa začala doslova pred dvoma dňami, je jednou z úloh ruskej armády nastoliť plnú kontrolu nad Donbasom a južnou Ukrajinou. Ovládnutie juhu Ukrajiny poskytne Rusku ďalšie spojenie so separatistickou proruskou republikou Podnestersko,“ povedal generálmajor s tým, že z Podnesterska prichádzajú správy o prenasledovaní rusky hovoriacich obyvateľov.

V Podnestersku sú od roku 1992 rozmiestnené ruské vojská a tak je argument o prenasledovaní Rusov na tomto území nezmyselný. Ak pravda, nepokladajú za prenasledovanie to, že moldavská vláda označuje ruských vojakov za ilegálnych okupantov – a za pravdu jej dáva aj zvyšok sveta, ktorý Podnestersko neuznáva.

Ukrajina označila plán Kremľa na obsadenie územie od Donbasu až po Podnestersko za ruský imperializmus. Ukrajinské ministerstvo obrany uviedlo, že Rusko je v rozpore s tým, čo predtým tvrdilo, a zjavne mu nejde o vyššie ciele, ale len o okupácii ukrajinského územia. „Už to nezakrývajú. Velenie ruských lupičov, násilníkov a vrahov dnes priznalo, že cieľom druhej fázy vojny nie je víťazstvo nad mýtickými nacistami, ale jednoducho len okupácia východnej a južnej Ukrajiny. Jednoducho imperializmus,“ vyhlásilo ministerstvo.

Mimochodom, od roku 1975 vo svete nedošlo k tomu, že by nejaký štát dobyl cudzie územie a pripojil ho k sebe. Rusko by sa tak stalo prvým agresorom tohto typu za posledných 47 rokov.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky