Rusi sa rozhodli posledných obrancov Mariupoľa vyhladovať

Zdroj foto: Maxar
Zdroj foto: Maxar

Ruský minister obrany Šojgu vyhlásil, že jeho vojská po viac ako 50 dňoch obliehania obsadili ukrajinské prístavné mesto Mariupoľ. Prezident Putin mu k tomu zagratuloval. V komplexe oceliarní Azovstal v meste však stále ostávajú ukrajinskí obrancovia. Putin zrušil plán na dobytie oceliarní a namiesto toho nariadil ich blokádu.

Dôvodov na toto rozhodnutie môže byť viacero. Obrovský komplex oceliarní je ideálny na obranu, sú v ňom dokonca bunkre, ktoré postavili za sovietskych čias tak. Aby odolali aj jadrovému výbuchu. Dobývanie by prinieslo veľké straty aj na strane útočníka.

Ďalším dôvodom môže byť vyhlásenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že zlikvidovanie obrancov Mariupoľa bude znamenať koniec mierových rozhovorov. Tie sa síce už dávnejšie zasekli na mŕtvom bode, ale sú náznaky, že ruská strana si chce nechať tieto dvierka otvorené.

Navyše, dobytie oceliarní teraz pre Rusko nemá žiadny vojenský význam. Vojakov viac potrebuje pre ofenzívu na Donbase a väčšinu jednotiek z Mariupoľa tam už aj odvelilo. Dôležité cesty, ktoré cez mesto vedú, majú Rusi už pod kontrolou a jednoduchšie je pre nich blokovať Ukrajincov v oceliarňach. Tie sú z veľkej časti oddelené od zvyšku mesta riekou a to ich stráženie uľahčuje. Namiesto priameho útoku preto Rusi zvolili vyhladovanie.

V areáli Azovstal je stále približne 2 000 bojaschopných obrancov z radov 36. brigády námornej pechoty a pluku Azov. V podzemí sa ukrýva aj približne 500 zranených vojakov a 1 000 civilistov. Pre obrancov bude prestávka v bojoch vítaná, horšie je to so zásobami, ktoré nemajú možnosť doplniť. V najbližších dňoch sa zrejme bude rokovať aspoň o evakuácii zranených a civilistov z oceliarní. Či sa ukrajinskí vojaci pokúsia prebiť, vzdajú sa, alebo sa vyrokuje ich výmena za ruských zajatcov, ukáže tiež skorá budúcnosť.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky