Na Donbase sa začala masívna ruská ofenzíva

Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service
Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service

Na východe Ukrajiny sa začala dlho očakávaná ruská ofenzíva. Vyhlásil to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a neskôr to potvrdil aj ruský minister zahraničných vecí Lavrov. Rusi sa pokúšajú o nápor na fronte dlhom 480 km.

Útoku predchádzala masívna delostrelecká príprava. Rusko tvrdí, že počas nej v noci zasiahlo viac ako 1 000 cieľov. Na viacerých miestach Ukrajinci útočníkov odrazili, no mesta Kreminna v Luhanskej oblasti sa Rusom podarilo dobyť.

O spustení novej fázy „špeciálnej vojenskej operácie“ dnes informoval aj Lavrov. Dodal, že jej cieľom je kompletné „oslobodenie“ Donecka a Luhanska. Poradca ukrajinského prezidenta Zelenského Ihor Žovkva povedal, že Ukrajina dokáže Doneck a Luhansk ubrániť, ak jej Západ dodá potrebné zbrane. Dodal, že dodávky zbraní sa zlepšujú a posledný balík americkej vojenskej pomoci vo výške 800 miliónov dolárov obsahuje „veci, ktoré naozaj potrebujeme“.

Na to sa sťažoval ruský minister obrany Šojgu, podľa ktorého Západ robí všetko pre to, aby predĺžil ruskú „vojenskú operáciu“ na Ukrajine. Tvrdí, že Rusko „podniká kroky na to, aby natolilo život v mieri“. Zatiaľ sa zdá, že ukrajinské mestá naozaj oslobodzuje, ale od ich obyvateľov. V Kyjevskej oblasti po ústupe ruských okupantov našli už viac ako tisíc mŕtvych civilistov. Väčšina z nich bola podľa miestnej polície zastrelená. Len v meste Buča našli 420 zavraždených obyvateľov.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky