Zábery horiacej Moskvy potvrdzujú ukrajinskú verziu

Zdroj foto: Twitter
Zdroj foto: Twitter

Na sociálnych sieťach sa objavili zábery ruského krížnika Moskva krátko pred tým, ako sa potopil. Fotografie usvedčujú Rusko z ďalších klamstiev.

Ruskí predstavitelia opäť raz potvrdili, že ich oficiálnym vyhláseniam sa nedá vôbec veriť. Tvrdili, že na palube vlajkovej lode Čiernomorskej flotily vypukol požiar, po ktorom nastali výbuchy munície. Celú posádku sa však podarilo v poriadku evakuovať a krížnik sa mal potopiť po tom, čo rozbúrené more prekazilo snahu o jeho odtiahnutie do prístavu.

Na fotografiách horiacej lode však vidno, že more je úplne pokojné. Vysoké vlny tak nijak neprispeli k jej potopeniu. Na úrovni paluby je v pravidelných intervaloch vidno čierne šmuhy od dymu, ktorý unikal z okienok – to ukazuje, že loď horela takmer po celej dĺžke od veliteľského mostíka až po vrtuľníkovú plošinu na korme. Zhruba na úrovni komínov, kde ešte stále horí a stúpa dym, však vidno viacero dier na čiare ponoru, ktoré rozhodne nie sú okienkami. Najväčšia diera má navyše na hornom okraji plechy ohnuté smerom dnu, čo svedčí o zásahu zvonka. Ruská strana však aj päť dní po výbuchu krížnika vôbec nespomína, že by vlajkovú loď Čiernomorskej flotily mohli naozaj trafiť Ukrajinci. Tí pritom od začiatku tvrdili, že krížnik trafili tesne pod veliteľským mostíkom raketami Neptun, ktoré leteli nízko nad morskou hladinou. A fotky Moskvy tejto verzii zodpovedajú. Práve cez tieto otvory na ľavoboku Moskva naberala vodu a následne sa prevrátila – nie pre rozbúrené more.

Čo ďalšie nám zábery potápajúceho sa krížnika prezrádzajú? Dvere na hangári sú otvorené, vrtuľník však zrejme ostal vnútri a išiel pod hladinu aj s loďou. Na letovej plošine sú totiž rôzne predmety, ktoré bránia jeho odletu. Na palube nevidno žiadne záchranné člny, ktoré sú bežne uložené v zadnej časti. Aj lodný žeriav je otočený nabok a to naznačuje, že bol použitý pri spúšťaní člnov na vodu. To potvrdzuje evakuovanie posádky. Na ruských sociálnych sieťach sa však začínajú objavovať informácie o mŕtvych a nezvestných námorníkoch. Tým pádom neobstojí ani oficiálna verzia o tom, že sa podarilo evakuovať celú posádku.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi