Ukrajina má čoraz viac T-72. Asi ich kúpila v army shope, odkazujú Poliaci!

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Na Donbase sa objavilo väčšie množstvo tankov T-72 v ukrajinských farbách. Poľská vláda zachováva mlčanie, no tamojšie médiá informujú, že zo skladov v meste Lublin zmizlo približne 100 tankov tohto typu. A želajú Ukrajincom šťastný lov.

Po rozpade Sovietskeho zväzu ostalo aj Rusku aj Ukrajine väčšie množstvo tankov rôznych typov. Ukrajina sa sústredila na typy T-64 a T-80, ktoré sa vyrábali na jej území a typu T-72 sa zbavovala. Ten sa totiž vyrábal v Rusku a dodávky náhradných dielov by boli komplikovanejšie. Ukrajina väčšinu svojich T-72 postupne rozpredala a zostalo jej len približne 300 strojov tohto typu.

Z rovnakých dôvodov sa Rusko sústredilo na typ T-72, ktorý sa vyrábal na jeho území. Modernejší typ T-90, ktorý mal nahradiť všetky staršie tanky, sa najmä pre hospodárske problémy nerozšíril tak, ako bolo plánované.

Počet T-72 v ukrajinskej výzbroji však teraz začal rapídne stúpať. V bojoch síce prišla najmenej o 15 svojich tankov tohto typu, no zároveň ukoristila najmenej 138 kusov T-72 v rôznom stave a mnohé z nich už nasadila proti pôvodným vlastníkom. A to ide len o stroje, ktoré sú potvrdené fotograficky, skutočný počet môže byť vyšší. Ďalších približne 40 kusov dodalo Česko a sto teraz zrejme prišlo aj z Poľska. Kým v prípade českých strojov ide o základnú verziu bez modernizácie, tie poľské sú upravené na verziu T-72M1R a majú napríklad vylepšené prístroje na nočné videnie.

Poľské médiá však zdôrazňujú, že „náhle objavenie sa veľkého množstva ukrajinských T-72 na Donbase nijak nesúvisí so zmiznutím sto poľských tankov z Lublinu. Hovorí sa, že T-72 sa dá kúpiť v hocijakom obchode s armádnymi prebytkami, rovnako ako zbrane na Kryme v roku 2014“. Pripomenuli tak putinovskému Rusku jeho vlastné slová, keď klamalo o nasadení ruských vojakov na ukrajinskom Kryme a Donbase a tvrdilo, že to je len miestna domobrana s výbavou z army shopu.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky