Prvá návšteva z EÚ u Putina

Zdroj foto: Bundesministerium für Finanzen
Zdroj foto: Bundesministerium für Finanzen

Rakúsky kancelár Karl Nehammer sa stal od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prvým predstaviteľom EÚ, ktorá navštívil Putina v Moskve. Po tom, čo prekvapujúcu návštevu ohlásil, sa Nehammer stal terčom kritiky doma i v zahraničí. Panovali obavy, že Rusko túto cestu zneužije na propagandu. Rakúsky minister zahraničia Alexander Schallenberg to však odôvodnil tým, že je dobré Putinovi povedať osobne, že vojnu prehral.

Ich rozhovor trval približne 90 minút. Nehammer po ňom vyhlásil, že to nebolo priateľské stretnutie. „Rozhovor s prezidentom Putinom bol veľmi priamy, otvorený a tvrdý. Všeobecne z tohto rozhovoru nemám optimistický dojem, o ktorom by som vás mohol informovať,“ povedal Nehammer novinárom.

Podľa rakúskeho kancelára bolo najdôležitejším posolstvom Putinovi to, že vojna sa musí skončiť, pretože „vo vojne sú na oboch stranách iba porazení“. Putin podľa neho iba zopakoval svoje predchádzajúce stanoviská týkajúce sa Ukrajiny.

Je možné, že diplomacia je pre Kremeľ iba prostriedkom na získanie času tak, ako to bolo aj pred samotným začiatkom vojny. Momentálne sa ruská armáda snaží presunúť čo najviac vojakov a zásob ba východ Ukrajiny, kde sa rozbieha veľká ofenzíva na Donbase. Tá bude zrejme rozhodujúcou bitkou celej vojny a Ukrajina vyzýva svojich spojencov, nech je v čo najkratšom čase dodajú čo najviac zbraní.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky