Británia dodá Ukrajine obrnené vozidlá a rakety

Zdroj foto: MOD UK
Zdroj foto: MOD UK

Po návšteve šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyen, šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella a slovenského premiéra Eduarda Hegera, zavítal dnes do Kyjeva britský premiér Boris Johnson. Ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému sľúbil dodávky nových zbraní.

Už dlhšie sa hovorilo o tom, že Británia dodá na Ukrajinu obrnené vozidlá. Najprv sa spomínal typ Foxhound, potom aj Mastiff. Obe patria do kategórie MRAP, čiže chránia posádku pred výbuchmi mín. Prvé je štvorkolesové a prepraví 6 ľudí, druhé je šesťkolesové a prepraví osem osôb.

Boris Johnson dnes sľúbil Zelenskému dodanie 120 obrnených vozidiel bez toho, aby upresnil typ. Sľúbil aj dodanie protilodných rakiet. V tomto prípade zrejme pôjde o strely Harpoon, o ktorých sa tiež hovorí už dlhšie a podľa niektorých správ je možné, že už sa nachádzajú na Ukrajine.

Británia pomáha Kyjevu aj ekonomicky. Už sa zaručila za pôžičku od Svetovej banky vo výške pol miliardy dolárov, dnes Johnson sľúbil ručenie za ďalších 500 miliónov dolárov. To ale ešte musí schváliť britský parlament. Okrem toho Londýn uvoľní clá na dovoz tovaru z Ukrajiny.

Na východe Ukrajiny momentálne prebiehajú rozhodujúce boje tejto vojny. Krajina preto potrebuje všetku vojenskú pomoc, ktorú proti ruskej agresii môže dostať. V posledných dňoch jej Slovensko poskytlo protivzdušný systém S-300, Česko dodalo tanky T-72 a bojové vozidlá BVP-1. Austrália dopravila na Ukrajinu 20 obrnených vozidiel Bushmaster. Nie je to jednoduchá úloha, pretože z opačného konca zemegule ich vozia transportné lietadlá C-17 a do jedného sa naraz vojdú maximálne štyri kusy. Najdôležitejšia je však pomoc, ktorej dodanie sa podarilo utajiť a ruská armáda sa o nej dozvie až na bojisku.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky