NATO rokuje o ďalšej pomoci Ukrajine

Zdroj foto: NATO
Zdroj foto: NATO

V Bruseli sa začalo dvojdňové stretnutie ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO. Jeho téma je jasná – Ukrajina a pomoc pre ňu. Na rokovaniach sa zúčastňuje aj ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba. Ten povedal, že ho zaujíma iba jedna vec: „Zbrane, zbrane, zbrane!“

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg povedal, že rokovať sa bude o „podpore pre statočných Ukrajincov brániacich svoju krajinu“ a tiež o „ďalšej podpore pre partnerov ohrozených ruskou agresiou“. Ministri sa tiež budú zaoberať dlhodobou adaptáciou na totálne zmenené bezpečnostné prostredie v Európe.

Pre Ukrajinu sú práve teraz veľmi dôležité zbrane a ich čo najrýchlejšie dodanie na jej územie. To, že sa ruské vojská stiahli zo severu krajiny po neúspešnom pokuse o dobytie Kyjeva, totiž nie je vôbec žiadnym dôvodom na optimizmus. Rusko sa chystá v najbližších dňoch spustiť veľkú ofenzívu na východe Ukrajiny. Tam sa odohrá najdôležitejšia bitka celej vojny a Kyjev na ňu potrebuje všetky zbrane, ktoré môže dostať. Najdôležitejšie sú protilietadlové a protitankové zbrane, ale aj ťažká technika a drony.

Podľa Stoltenberga, ale aj ďalších západných predstaviteľov, sa Putin vôbec nevzdal úmyslu na ovládnutie celej Ukrajiny, hoci teraz sa ruská pozornosť zameriava na menšie územie. Vojna tak podľa šéfa NATO tak môže trvať ešte dlho, možno aj roky.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky