Nemecko prvýkrát kupuje ozbrojené drony

Zdroj foto: Zachi Evenor
Zdroj foto: Zachi Evenor

Po rokoch debát nemecký parlamentný výbor pre obranu schválil nákup izraelských ozbrojených dronov Heron TP. Za 140 strojov Berlín zaplatí 165 miliónov dolárov.

Zdá sa, že ruská agresia voči Ukrajine vytrhla nemecké ozbrojené sily z letargie. Po rokoch znižovania stavov má Nemecko prvýkrát v histórii menej tankov a bojových lietadiel ako susedné Poľsko. Nemecká pacifistická vláda dlho odmietala dodávať zbrane Ukrajine. Po začatí vojny sa všetko zmenilo.

Nemecko napríklad dlho odmietalo nákup amerických lietadiel F-35, ktoré by malio nahradiť v úlohe potenciálnych nosičov jadrových zbraní staré stroje Tornado. Minulý mesiac však nákup F-35 schválilo.

Teraz sa schválenia dočkali aj ozbrojené drony. Dodať by ich mali v priebehu dvoch rokov, pričom 60 z nich má slúžiť na výcvikové účely a zvyšných 80 bude určených na operačné nasadenie. Podľa izraelských m=dií zvažuje Nemecko aj nákup protiraketového systému Arrow 3.

Heron TP je exportné označenie dronov IAI Eitan. Stroje majú rozpätie 26 m a dĺžku 14 m. Poháňa ich turbovrtuľový motor s výkonom 900 kW, ktorý im udeľuje maximálnu rýchlosť 407 km/h. Dolet je 7 400 km a vytrvalosť vo vzduchu je viac ako 30 hodín. Výškový dostup je 14 000 m. Heron TP má maximálnu vzletovú hmotnosť 5 400 kg, z toho nosnosť nákladu je 2 700 kg. Tento náklad je zahalený rúškom tajomstva, pretože Izrael tieto drony oficiálne používa na prieskum. Hoci sa predpokladá, že na závesníkoch pod krídlami môžu nosiť rôzne rakety či navádzané bomby, Izrael možnosť ich výzbroje nijak nekomentuje.

6. októbra 2024

Čo je centrum excelentnosti NATO, ktoré chce Kaliňák na Záhorí?

4. októbra 2024

Nový generálny tajomník NATO navštívil Kyjev

2. októbra 2024

Na zabezpečenie mieru v indo-pacifickom regióne, zaraďte Taiwan do systému OSN

1. októbra 2024

Novým šéfom NATO sa stal Mark Rutte

30. septembra 2024

Holandsko sa rozlúčilo so stíhačkami F-16

28. septembra 2024

Vo Fínsku vzniknú dve nové veliteľstvá NATO