Buča. Pred mesiacom a pol toto mesto svet prakticky nepoznal. Dnes je symbolom zverstiev novodobého nacizmu. Ruského nacizmu. Metódy, ktoré tam ruskí okupanti použili proti civilnému obyvateľstvu, sú totiž na nerozoznanie od gestapáckych.
Buča sa najprv stala jedným zo symbolov ukrajinského odporu. Na tretí deň vojny sa cez mesto pokúsili preniknúť výsadkové vojská z letiska Hostomeľ. Viezli sa na obrnených transportéroch, tie však boli ľahkej konštrukcie, aby ich mohli niesť lietadlá. Za nižšiu hmotnosť zaplatili slabším pancierom. A nedostatočná pancierová ochrana sa naplno prejavila na dlhej a úzkej ulici v Buči.
Bolo to ideálne miesto na prepad. Ukrajinské pozemné jednotky v spolupráci s dronmi Bayraktar najprv zničili čelo kolóny a jej koniec. A potom nemilosrdne spálili všetky vozidlá, ktoré ostali na tej ulici uväznené. Mladí odvedenci, ktorých tam Rusi nasadili, utekali a hľadali úkryt v okolitých domoch. Prosili, aby ich obyvatelia nevydali vojakom ukrajinskej teritoriálnej obrany. „Bolo mi ich ľúto. Boli takí mladí, 18 až 20, celý život mali pred sebou,“ povedal pre BBC miestny sedemdesiatnik, ktorý si hovorí Strýko Hryša.
Rusi, ktorí napokon mesto na viac ako mesiac ovládli, takú ľútosť neprejavili. Po ich ústupe sa začali hromadiť dôkazy o vojnových zločinoch, ktoré spáchali. V suteréne budovy, kde vypočúvali zajatých miestnych obyvateľov, sa našlo 18 tiel so známkami mučenia. Mali napríklad odrezané uši či vybité zuby. Ďalšie dve desiatky mŕtvol sa našli pohodené na ulici. Vyzerali, akoby ich vysypali z idúceho nákladného auta. Boli zabití strelnou ranou do zátylka. Niektoré telá mali zviazané ruky za chrbtom.
V masovom hrobe v Buči sa našlo 280 tiel. Ukrajinská generálna prokuratúra tvrdí, že celkovo sa v oslobodených mestách okolo Kyjeva našlo 410 mŕtvych. Zatiaľ bolo identifikovaných 140 z nich a okolnosti ich smrti sa vyšetrujú.
Na diaľnici neďaleko mesta Irpiň sa napríklad našlo viacero civilistov, ktorí sa pokúšali uniknúť pred bojmi a ruskí vojaci ich zastrelili. Telá sa pri ústupe pokúšali spáliť, aby zahladili dôkazy.
Západní predstavitelia ruské vojnové zločiny odsúdili. Ukrajina žiada, aby bolo ruské konanie označené za genocídu. Ruská strana tvrdí, že jej vojaci sa žiadnych činov voči civilistom nedopustili. Zatiaľ vyrukovala s dvomi verziami – mŕtvi na uliciach sú narafičení ukrajinskou stranou pre západné médiá a v masovom hrobe sú pochované obete útokov ukrajinského letectva. Toho letectva, ktoré Rusko opakovane vyhlásilo za zničené.