Sklad paliva v ruskom Belgorode zničili vrtuľníky

Zdroj foto: Ukrinform
Zdroj foto: Ukrinform

Ukrajina vracia úder? V ruskom meste Belgorod, ktoré leží 40 km od ukrajinských hraníc, skoro ráno vybuchol sklad paliva. Zdá sa, že bol napadnutý dvomi vrtuľníkmi Mi-24.

Rusko už týždeň bombarduje ukrajinské sklady paliva. Terčom rakiet sú takéto zariadenia po celej krajine – od Doneckej oblasti po Ľvov. Cieľom je odoprieť ukrajinským vojskám pohonné hmoty a tým obmedziť ich mobilitu.

V piatok o 05.43 ráno však došlo k útoku na zásobníky paliva aj na ruskej strane. Výbuchy a následný požiar zachytili viaceré kamery. Na videách jasne vidno, že sklady paliva zasiahli rakety odpálené zo vzduchu, zrejme z vrtuľníkov. Na jednom videu jasne vidieť siluety dvoch strojov typu Mi-24, ktoré odlietajú po úspešnom útoku.

Ukrajinská strana sa dopoludnia k útoku nevyjadrila. Ak by sa potvrdil, bol by druhou úspešnou akciou ukrajinských síl na ruskej pôde. K prvej došlo ešte 25. februára, teda deň po začatí vojny. Ukrajinské balistické rakety Točka-U s dosahom 120 km vtedy zasiahli letisko Millerovo ležiace neďaleko Rostova nad Donom. Na základni bola zničená najmenej jedna stíhačka Su-30 a viaceré budovy.

Len dva dni pred útokom na zásobníky paliva explodoval neďaleko Belgorodu aj sklad munície. Hoci sa objavili špekulácie, že aj ten bol zasiahnutý raketami Točka-U, s najväčšou pravdepodobnosťou tam výbuch spôsobila nedbanlivosť.

Útok na sklad paliva má pre Ukrajinu zmysel, pretože neďaleko Belgorodu v Kurskej oblasti sa zhromažďujú jednotky, ktoré Rusko zrejme chystá k ofenzíve na Donbase. Ich technika bude potrebovať veľa paliva, pričom sklad v Belgorode bol najbližšie k nim.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky