Čo znamená ruský ústup od Kyjeva?

Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Ruské vojská sa vo veľkom sťahujú z oblastí východne od Kyjeva. Čo to spôsobilo a čo to znamená do budúcna?

Ruský ústup hlásili najprv Ukrajinci, ktorí postupne oslobodzujú dediny na celom 300-kilometrovom úseku medzi Kyjevom a mestom Sumy. Potom ho potvrdil aj zástupca ruského ministra obrany Alexander Fomin. Ten pred novinármi povedal, že „Moskva sa rozhodla radikálne obmedziť vojenské aktivity v oblasti Kyjeva a Černihiva, aby zvýšila vzájomnú dôveru pre budúce rokovania o podpísaní mierovej dohody s Ukrajinou.“

Západní predstavitelia vzápätí vyjadrili obavy, že toto vyhlásenie je len dymovou clonou – ako v prípade väčšiny predchádzajúcich ruských vyhlásení. V skutočnosti sa ruské jednotky nesťahujú kvôli mierovým rokovaniam, ale preto, aby sa presunuli na Donbas. Rusko si minulý týždeň po mesiaci bojov uvedomilo, že nemá dostatok síl na to, aby sa angažovalo na viacerých smeroch súčasne. Teraz sa chce sústrediť na Donbas, kde sa zrejme odohrá kľúčová bitka celej vojny.

S tým súvisia aj raketové útoky na sklady paliva, ktoré Rusko intenzívne vykonáva už od piatku po celej Ukrajine – od Žitomiru po Ľvov. Chce tým pripraviť ukrajinské sily o pohonné hmoty a tým o mobilitu. Ukrajinci tak nebudú môcť včas a v dostatočnom počte presúvať posily na miesta, kde budú práve potrebné. A na Donbase ich potrebujú už teraz.

Na pozadí týchto udalostí na bojovom poli sa dnes začali ukrajinsko-ruské mierové rozhovory v Istanbule. Ukrajina tam predložila návrh, podľa ktorého by zostala vojensky neutrálna, ale jej bezpečnosť by garantovalo viacero štátov. Vo vstupe do EÚ by jej neutralita nijak nebránila. Štatút Donbasu a Krymu by bol predmetom ďalších rokovaní a rozhodlo by sa o ňom neskôr – a čo je dôležité – mierovou cestou.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky