Rusko za mesiac stratilo osem vysokých dôstojníkov

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo, že pri delostreleckom útoku na základňu neďaleko okupovaného Chersonu bol zabitý generálporučík Jakov Rezancev, veliteľ 49. armády ruských ozbrojených síl. Je to už ôsmy vysoký veliteľ inváznych síl, ktorý za agresiu voči Ukrajine zaplatil život.

Rezancev prišiel o život na letisku Čornobajivka, ktoré Ukrajinci ostreľovali delami a raketometmi už najmenej desaťkrát. Zničili na ňom už najmenej 20 helikoptér a množstvo vojenských vozidiel. Pri jednom z predchádzajúcich útokov tam už zabili iného generálporučíka.

Ukrajinci zachytili komunikáciu ruských vojakov, v ktorej sa jeden sťažoval, že Rezancev štyri dni po začiatku invázie vyhlasoval, že vojna sa skončí v priebehu pár hodín. Tento ruský dôstojník predtým bojoval v Sýrii, podobne ako väčšina ostatných veliteľov, ktorých na Ukrajine zabili. Do hodnosti generálporučíka bol povýšený iba minulý rok.

Ako prvý mal byť zabitý už 26. februára čečenský generál Magomed Tušajev, veliteľ 147. motorizovaného pluku čečenskej národnej gardy. Jeho konvoj rozstrieľali Ukrajinci pri pokuse o dobytie Kyjeva.

Prvým padlým generálom priamo ruskej armády bol generálmajor Andrej Suchoveckij, zástupca veliteľa 41. armády. Ukrajinský snajper ho zastrelil 3. marca. Tento veliteľ výsadkových vojsk predtým bojoval v Čečensku, na Kryme a v Sýrii a je to jediný generál, ktoré smrť oficiálne potvrdila aj ruská strana.

Dňa 7. marca bol v bojoch o Charkov zabitý ďalší zástupca veliteľa 41. armády, generálmajor Vitalij Gerasimov. Ten bol pre zmenu veliteľom tankových vojsk a tiež bojoval v Čečensku, na Kryme a v Sýrii.

Podľa ukrajinskej strany zomrel 11. marca v boji aj veliteľ 29. armády generálmajor Andrej Kolesnikov.

V bojoch o Mariupoľ prepadli ukrajinské jednotky 15. marca veliteľské stanovište 150. motostreleckej divízie a zabili jej veliteľa, generálmajora Olega Mitjajeva. Tuská strana to opäť nepotvrdila, no Ukrajinci zverejnili aj fotografiu jeho mŕtveho tela. Mitjajev predtým velil ruskej základni v Tadžikistane a tiež bojoval v Sýrii.

Na už spomínanom letisku Čornobajivka pri Chersone bol 18. marca pri ukrajinskom delostreleckom prepade zabitý veliteľ 8. armády, generálporučík Andrej Mordvičev.

Medzi generálske hodnosti možno zaradiť aj zástupcu veliteľa čiernomorskej flotily, námorného kapitána 1. stupňa Andreja Palija. Ten bol zabitý 19. marca ukrajinským snajperom v boji o Mariupoľ.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky