Rusko tvrdí, že všetko ide podľa plánu – a mení stratégiu

Zdroj foto: Пресс-служба президента России
Zdroj foto: Пресс-служба президента России

Moskva vyhlásila, že „prvá fáza“ toho, čo nazýva „špeciálna vojenská operácia“, bola z veľkej časti zavŕšená. Teraz sa vraj sústredí na „oslobodenie Donbasu“.

Rusko zrazu tvrdí, že dobytie Kyjeva, Charkova a ďalších veľkých miest nikdy nebolo cieľom. Podľa západných pozorovateľov však najnovšie vyhlásenia naznačujú, že Kremeľ vie, že jeho pôvodná stratégia zlyhala. Napriek veľkej snahe obsadili ruské vojská doposiaľ len jedno veľké mesto – Cherson – a aj to nemajú plne zabezpečené.

Zmena ruskej stratégie však môže byť pre Ukrajinu nebezpečnejšia, ako doterajší nápor v štyroch hlavných smeroch súčasne. Rusko si totiž po mesiaci uvedomilo, že na takýto postup jednoducho nemá a sústredí sa len na jeden smer. V prípade Donbasu to znamená väčší tlak na tzv. líniu kontaktu, ktorá oddeľovala východné odštiepenecké oblasti Donecka a Luhanska od zvyšku Ukrajiny. Doposiaľ tam ruské jednotky nedosiahli výraznejší úspech. Na Donbase totiž bola sústredená najsilnejšia a najskúsenejšia časť ukrajinskej armády.

Podľa západných zdrojov pripravuje Rusko desať nových práporových taktických skupín, ktoré vrhne do akcie na Donbase. Mohli by sa tak pokúsiť o obkľúčenie jadra ukrajinskej armády. Je viac než isté, že na tento účel tam sústredia aj leteckú podporu. Práve zbrane proti lietadlám Ukrajine najviac chýbajú a práve tie sa jej spojenci snažia dodávať prednostne.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky