NATO rieši posilnenie obrany i pomoc Ukrajine

Zdroj foto: US Department of State
Zdroj foto: US Department of State

Vo štvrtok sa na mimoriadnom summite stretnú lídri NATO. Riešiť budú posilnenie svojho východného krídla i vojenskú pomoc Ukrajine.

Generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg vyhlásil, že NATO musí zabezpečiť, aby sa vojna nerozšírila mimo Ukrajiny. Na summite sa podľa neho schváli umiestnenie štyroch nových bojových skupín v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku. „Očakávam, že lídri budú súhlasiť s výrazným posilnením prítomnosti vo východnej časti Aliancie na súši, vo vzduchu a na mori,“ povedal.

Počet bojových skupín v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti sa tak zdvojnásobí. Po ruskej anexii Krymu vznikli štyri takéto zoskupenia v Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku. Každú z nich tvorilo niečo vyše tisíc vojakov. Teraz sa ich počet výrazne zvyšuje.

Riešiť sa budú aj ďalšie dodávky zbraní Ukrajine. Niektoré štáty prekvapil taký účinný odpor ukrajinskej armády a skôr očakávali prechod na partizánsky spôsob boja. Ruský postup sa však mesiac od začiatku invázie prakticky zastavil. Dôsledkom tohto ukrajinského úspechu je však aj veľká spotreba munície. Výzbroj Ukrajine nedodáva len NATO, ale aj neutrálne Švédsko v týchto dňoch poslalo 5 000 protitankových zbraní.

Napriek všetkým úspechom, ktoré Ukrajinci dosahujú, stále čelia výraznej prevahe nepriateľa. Prejavuje sa to najmä v letectve, kde ruské stroje vykonajú aj viac ako 250 letov denne, no tie ukrajinské iba 8-10. Ukrajinská armáda sa preto musí spoliehať na protilietadlovú obranu, v ktorej tiež ťahá za kratší koniec. Z Británie najnovšie dorazili prenosné rakety Starstreak. Tie sa vyznačujú rýchlosťou 3 Machy, čo z nich robí najrýchlejšie protilietadlové rakety krátkeho dosahu. Pred cieľom tiež raketa vypustí trojicu samostatne navádzaných projektilov. Táto submunícia výrazne zvyšuje pravdepodobnosť zásahu. Dosah rakety Starstreak je 7 000 metrov.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky