Rusi pri Kyjeve prechádzajú do obrany

Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Kým osud Mariupolu na juhu Ukrajiny sa zdá byť spečatený a ruské jednotky prenikajú stále hlbšie a hlbšie do mesta, na severnej fronte je situácia opačná. Rusi tam namiesto postupu prešli do obrany a obkľúčenie hrozí im.

Pri Charkove sa Rusi len zastavili. Momentálne nemajú sily na dobytie mesta. Je možné, že po ich doplnení sa o to neskôr znovu pokúsia. Pri Kyjeve sú však ruské vyhliadky omnoho horšie. Podľa niektorých správ boli dokonca ich hlavné invázne jednotky v oblasti Irpin, Buča a Hostomeľ úplne odrezané od zásobovania a obkľúčené.

Zvesti o obkľúčení môžu byť prehnaným ukrajinským optimizmom, či dokonca zámernou propagandou s cieľom demoralizovať ruských vojakov ešte viac. Isté však je, že ruské vojská v tejto oblasti namiesto útoku na Kyjev prešli do obrany. Satelitné zábery ukazujú, že kopú zákopy a kladú mínové polia pred sebou – na ceste do Kyjeva. Takto veru nápor na ukrajinské hlavné mesto rozhodne nevyzerá.

Pravdou je tiež aj to, že ich zásobovanie sa zmenilo na logistickú nočnú moru. Konvoje s palivom, muníciou a potravinami napádajú jednak ukrajinské drony, ale aj špeciálne jednotky s partizánskou taktikou. Ukrajinci i bieloruská opozícia tiež tvrdia, že medzi Ukrajinou a Bieloruskom sa úplne prerušilo železničné spojenie. Môžu za to rozsiahle sabotáže Bielorusov, ktorí nesúhlasia s tým, že Rusko vedie z ich územia vojnu proti Ukrajine.

Ak teda aj jednotky v spomínanom priestore Irpin, Buča a Hostomeľ obkľúčené ešte neboli, s odrezaným zásobovaním im takýto osud tak či tak reálne hrozí. Pre Ukrajincov, ktorí sa už štvrtý týždeň statočne bránia ruskej agresii, by to bola veľká morálna vzpruha. Po zničení Mariupolu ju potrebujú o to viac.

K optimizmu Ukrajincom nechtiac pomohol aj ruský provládny server Komsomolskaja Pravda. Ten s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany zverejnil správu, že na Ukrajine zatiaľ zomrelo 9 861 vojakov a ďalších 16 153 bolo zranených. Informáciu síce takmer ihneď zase stiahli, no tá si už žila na internete vlastným životom. Rusko doposiaľ o svojich stratách takmer vôbec neinformovalo. Ukrajina tvrdila, že jej vojská zabili takmer 15 000 ruských agresorov, USA odhadovali počet mŕtvych ruských vojakov na približne 7 000. Ruský údaj, hoci ho vzápätí popreli, je niekde uprostred. Len pre porovnanie, počas vojny v Afganistane zahynulo 15 000 sovietskych vojakov – ale za 10 rokov!

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi