Mariupoľ odmietol výzvu na kapituláciu

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Ruská armáda dala v nedeľu večer ultimátum obrancom Mariupoľa. Mali sa do dnešného rána vzdať. V tom prípade by umožnila odchod obliehaným obyvateľom dvomi humanitárnymi koridormi. Mariupoľ však kapituláciu odmietol s tým, že ruským sľubom sa nedá veriť.

Mariupoľ bol významným priemyselným mestom a dôležitým prístavom. Oboje je minulosťou – oceliarne boli zničené a cez prístav neprúdi žiaden tovar. Už to je veľká rana pre ukrajinskú ekonomiku. Dobytie veľkého mesta by malo aj významný psychologický dopad na obe strany. Ako sa vyjadrila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuk, Putin berie dobytie Mariupolu ako osobnú pomstu. Mesto sa totiž ubránilo už v roku 2014 a odmietlo ruskú nadvládu.

Pokračovalo aj ostreľovanie Kyjeva. V noci bolo zničené veľké nákupné centrum Retroville. Zasiahnuté boli aj okolité obytné domy. Zahynulo pri tom najmenej osem ľudí. Ruské odôvodnenie je, že nákupné centrum slúžilo ako základňa pre ukrajinské raketomety.

Ostreľovanie zasiahlo aj prístav Odesa na juhu Ukrajiny. Cieľom streľby z lodí boli obytné štvrte. Pozemný útok smerom na Odesu zlyhal a obrancovia Mikolajyva vyhnali aj posledné ruské jedotky, ktoré držali letisko na okraji mesta. O námornom výsadku pri Odese sa špekulovalo od prvých dní ruskej agresie, no zatiaľ sa nič také neudialo. Je možné, že aj dnešné ostreľovanie má za cieľ len držať Odesu v napätí a viazať tam sily, ktoré Ukrajinci nemôžu použiť na väčší protiútok pri Mikolajyve. Podobného druhu môžu byť aj správy o možnom zapojení bieloruskej armády. Tieto šumy tiež viažu značné ukrajinské sily na západe krajiny.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky