Útok Kinžalom bol len propaganda

Zdroj foto: The Presidential Press and Information Office
Zdroj foto: The Presidential Press and Information Office

Rusko si chcelo napraviť vážne pošramotenú povesť vojenskej superveľmoci. V sobotu ohlásilo vôbec prvé operačné použitie hypersonickej strely Kinžal. No dopadlo to ako vždy…

Odborníci i laická verejnosť na celom svete si už tri týždne lámu hlavu, kam sa podela tá deklarovaná moderná a silná ruská armáda. Jednotky na Ukrajine majú starú výzbroj, staré zásoby potravín a žalostné komunikačné prostriedky. Moderné zbrane, ktorými sa Rusko chválilo na prehliadkach, sa na Ukrajine vôbec neobjavili. Až do soboty. Vtedy Rusi ohlásili zničenie podzemných muničných skladov v Ivano-Frankivskej oblasti s pomocou hypersonickej strely Ch-47M2 Kinžal. Útok malo dokazovať video, ktoré nakrútil prieskumný dron.

Podľa ruských zdrojov tieto strely dosahujú rýchlosť až 10 Machov a majú dolet 2 000 km. Dokážu tiež meniť trajektóriu, čo okrem ich vysokej rýchlosti ešte viac komplikuje prípadnú obranu proti nim. Vypúšťať ich môžu lietadlá Tu-22 a MiG-31.

Pochybnosti však nastali prakticky okamžite po zverejnení videa. Na zničenie podzemných skladov by boli vhodnejšie balistické rakety, použitie Kinžalu by bolo dôvodné iba v prípade silnej protilietadlovej obrany cieľa. V tom prípade by sa však v oblasti nemohol nerušene pohybovať dron, ktorý útok nasnímal.

V nedeľu už bolo všetko jasné. Na satelitných záberoch, ktoré získala spoločnosť Planet Labs, sa podarilo identifikovať presné miesto, ktoré ruský dron zachytil pri údajnom útoku Kinžalom. Nie je na západnej Ukrajine, ale presne na opačnej strane, pri Luhanskej oblasti. A nie je to podzemný muničný sklad, ale hydinová farma. A nebola zasiahnutá 18. marca, ako ohlasujú Rusi, ale minimálne o týždeň skôr. Na satelitných snímkach z 12. marca je už totiž v troskách, ktoré sú pokryté snehom. A už vôbec nebola zničená nejakým Kinžalom, ale delostrelectvom. Hoci Ukrajina priznala, že muničný sklad v Ivano-Frankivskej oblasti bol skutočne zasiahnutý a poškodený, nie je jasné, akým typom strely sa tak stalo. Ruské video, ktoré má dokazovať útok Kinžalom, je očividne falošné. Ak by v tejto Ruskom vyvolanej vojne zbytočne nezomierali nevinní ľudia, bolo by to na smiech…

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky