Bojuje sa v centre Mariupoľa, inde Rusov zatlačili

Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Ruské vojská na väčšine smerov na Ukrajine  tento týždeň postúpili iba minimálne. Najtvrdšie sa bojuje o Mariupoľ, kde sa agresori z jednej strany prebili už do centra. Viac ako 80 percent budov v meste je zničených alebo poškodených.

Naopak, pri Mikolajyve sa Ukrajincom podarilo donútiť 58. ruskú armádu k ústupu. Rusi sa najprv pokúšali dôležitý prístav dobyť, potom ho chceli obísť, no na oboch smeroch boli porazení a zatlačení naspäť k Chersonu. Najmä v prípade druhého smeru je to pre Ukrajinu úspech, pretože Rusi ustúpili o 120 km. Aj pri meste Krivyj Rih, ktoré leží severnejšie, sa podarilo Rusov zatlačiť o 60 km. Večer ohlásila Ukrajina aj úspešný protiútok aj v Kyjevskej oblasti, kde dobyla späť 30 dočasne okupovaných obcí.

Odvetou za tieto porážky bol ruský raketový útok na kasárne v Mikolajyve, ktorý si vyžiadal niekoľko desiatok obetí. V Mariupole sa tiež ani po dvoch dňoch od leteckého bombardovania nepodarilo dostať von všetkých ľudí z podzemného krytu, ktorý je zavalený troskami zničenej budovy divadla., Prácu záchranárov marí neustále ruské ostreľovanie.

Grécko, ktoré má v Mariupole početnú menšinu, sa zaviazalo, že po vojne obnoví zbombardovanú budovu pôrodnice. Taliansko zas chce zrekonštruovať budovu divadla.

Mierové rokovania zatiaľ navonok veľmi nepokročili, hoci aj Rusko aj Ukrajina hovoria o pokroku a ochote pokračovať. Zároveň sa však obe strany obviňujú, že ich tá druhá nemyslí vážne a že chce len zdržiavať. V prípade Ruska je to aj uveriteľné, pretože navlas rovnaký postup použila Moskva aj pred samotnou inváziou. Navonok rokovala o mierovom riešení, no v skutočnosti všetkým klamala do očí a chystala útok.

Na diplomatickom poli dnes prebehli aj rokovania amerického a čínskeho prezidenta. Joe Biden hovoril so Si Ťin-pchingom prvýkrát od novembra. Ich telefonát trval hodinu a 50 minút a Biden sa ho v prvom rade snažil odradiť od toho, aby Čína poskytla Rusku akúkoľvek vojenskú či ekonomickú pomoc. Ruský prezident Putin by tak so svojou agresiou ostal vo svete osamotený. Predpokladá sa, že Biden dal jasne najavo, čo by proti Číne uplatnil, ak by sa predsa len rozhodla pridať k Putinovi.

22. júla 2024

Prvé dve stíhačky F-16 sú už na Slovensku

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M