Na územie NATO padajú zablúdené drony

Zdroj foto: Pavel Adzhigildaev
Zdroj foto: Pavel Adzhigildaev

Vojna na Ukrajine začína prenikať aj na územie NATO. Zatiaľ v podobe zatúlaných bezpilotných prostriedkov. Tie už druhýkrát dopadli na teritórium členských štátov Aliancie.

Najnovší prípad sa stal v Rumunsku. Stroj dopadol na dvor domu v obci Dumitra na severe krajiny. Miesto incidentu leží len niekoľko desiatok kilometrov od hranice Rumunska s Ukrajinou. Prípad začala vyšetrovať polícia aj tajná služba. Podľa doterajších informácií nebol dron ozbrojený. Rumunské médiá uvádzajú, že išlo zrejme o prieskumný bezpilotný prostriedok Orlan-10, ktorý používa ruská armáda.

Minulý týždeň sa stal podobný incident, keď neznámy dron preletel z Ukrajiny najprv 3 minúty ponad Rumunsko a potom 30 minút ponad Maďarsko. Pohyboval sa vo výške 1300 metrov. Preletel 550 km z Ukrajiny až do chorvátskeho Záhrebu, kde sa zrútil pred študentské internáty. Našťastie, nikto nebol zranený, ale niekoľko desiatok áut bolo poškodených. Podľa úlomkov sa ukázalo, že to bol Tupolev Tu-141, starý prúdový prieskumný dron sovietskej výroby. Ten sa neovláda diaľkovo, ale trasa letu sa v ňom vopred naprogramuje. Po dokončení misie tento bezpilotný prostriedok pristáva na padáku. Ruská armáda ich už vyradila a jediným používateľom je Ukrajina. Tá však popiera, že by patril jej.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky