Na územie NATO padajú zablúdené drony

Zdroj foto: Pavel Adzhigildaev
Zdroj foto: Pavel Adzhigildaev

Vojna na Ukrajine začína prenikať aj na územie NATO. Zatiaľ v podobe zatúlaných bezpilotných prostriedkov. Tie už druhýkrát dopadli na teritórium členských štátov Aliancie.

Najnovší prípad sa stal v Rumunsku. Stroj dopadol na dvor domu v obci Dumitra na severe krajiny. Miesto incidentu leží len niekoľko desiatok kilometrov od hranice Rumunska s Ukrajinou. Prípad začala vyšetrovať polícia aj tajná služba. Podľa doterajších informácií nebol dron ozbrojený. Rumunské médiá uvádzajú, že išlo zrejme o prieskumný bezpilotný prostriedok Orlan-10, ktorý používa ruská armáda.

Minulý týždeň sa stal podobný incident, keď neznámy dron preletel z Ukrajiny najprv 3 minúty ponad Rumunsko a potom 30 minút ponad Maďarsko. Pohyboval sa vo výške 1300 metrov. Preletel 550 km z Ukrajiny až do chorvátskeho Záhrebu, kde sa zrútil pred študentské internáty. Našťastie, nikto nebol zranený, ale niekoľko desiatok áut bolo poškodených. Podľa úlomkov sa ukázalo, že to bol Tupolev Tu-141, starý prúdový prieskumný dron sovietskej výroby. Ten sa neovláda diaľkovo, ale trasa letu sa v ňom vopred naprogramuje. Po dokončení misie tento bezpilotný prostriedok pristáva na padáku. Ruská armáda ich už vyradila a jediným používateľom je Ukrajina. Tá však popiera, že by patril jej.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi