Útok na základňu tesne pri poľských hraniciach

Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Po relatívne pokojnejšej sobote sa v nedeľu opäť stali terčom veľkých raketových útokov základne na západe Ukrajiny. Výcvikový priestor Javoriv bol bombardovaný pravdepodobne pre to, že cez neho prebiehajú dodávky zbraní na Ukrajinu.

V piatok boli bombardované vojenské letiská v Lucku a Ivano-Frankivsku. To druhé bolo cieľom ostreľovania aj dnes. Omnoho väčší útok však uskutočnili ruské vojská na základňu Javoriv, ktorá leží približne 60 km severovýchodne od centra Ľvova a len 10 km od poľských hraníc. Vďaka tomu sa logicky ponúka ako miesto, cez ktoré prúdia dodávky zbraní zo západných krajín do Poľska.

Rusko už v sobotu vyhlásilo, že tieto zásobovacie trasy sa stanú terčom útokov. V skorých ranných hodinách v nedeľu na Javoriv dopadlo 30 rakiet, ktoré napáchali veľké škody. O život prišlo najmenej 35 ľudí a 134 bolo zranených.

Javoriv bol jednou z dvoch základní, na ktorých pred vojnou prebiehali medzinárodné cvičenia s partnermi z NATO. Celý vojenský výcvikový priestor má rozlohu 391 štvorcových kilometrov. Dĺžka areálu je 28 km a šírka sa pohybuje od 10 do 15 km. Slúžil najmä na nácvik odmínovania. V posledných mesiacoch tam však zahraniční inštruktori začali učiť ukrajinských vojakov zaobchádzať s novými zbraňami, napríklad s protitankovými raketami NLAW a Javelin. Tieto aktivity tam zrejme prebiehali dodnes. Ukrajinská strana potvrdila, že v čase útoku tam boli aj zahraniční inštruktori. Neuviedli však, či sú medzi obeťami alebo zranenými. Základňa Javoriv má ubytovacie kapacity pre 1 790 ľudí. Nie je známe, koľko osôb sa na nej v čase útoku nachádzalo.

Ruská strana dnes uviedla, že od začiatku útoku zničila 3 687 zariadení ukrajinskej vojenskej infraštruktúry. Okrem toho vraj zlikvidovala 99 ukrajinských lietadiel a 1 194 tankov a obrnených vozidiel.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu priznal, že v bojoch padlo 1 300 ukrajinských vojakov. Ukrajinské ozbrojené sily uvádzajú, že zabili, zranili alebo zajali vyše 12 000 ruských vojakov. Zničených bolo 374 tankov, 1 226 obrnených vozidiel, zostrelených bolo 74 ruských lietadiel a 86 vrtuľníkov.

22. júla 2024

Prvé dve stíhačky F-16 sú už na Slovensku

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M