Rusko mení taktiku, stratilo ďalšieho generálmajora

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Po dvoch týždňoch invázie, počas ktorej zjavne nedosiahli očakávané ciele, sa ruskí okupanti na Ukrajine pokúšajú o zmenu. V noci sa terčom raketových útokov stali ďalšie mestá, ktoré boli doposiaľ ušetrené. Veľký ruský konvoj pri Kyjeve, ktorý sa vyše týždňa nedokázal pohnúť z miesta, sa rozptýlil a preskupil.

V prípade konvoja ide zrejme o prípravu na veľký útok na ukrajinské hlavné mesto. Konvoj dlho stál bez pohnutia na ceste a bol ľahkým terčom prepadov malými ukrajinskými jednotkami. Teraz sa obrnené vozidlá v jeho čele presunuli a zaujali pozície v lesoch okolo Hostomeľa. Na iných úsekoch konvoja sa zas delostrelecké jednotky presunuli do terénu vedľa cesty a zaujali palebné pozície.

Terčom ostreľovania sa stalo mesto Dnipro v strede východnej Ukrajiny. Napadnuté boli aj mestá Luck a Ivano-Frankivsk na západe Ukrajiny. Druhé menované leží len 160 km od slovenských hraníc. Cieľom ruského útoku boli vojenské letiská v týchto mestách. V Lucku je aj vojenský opravárenský závod pre letecké motory. Ruská armáda je zjavne frustrovaná svojou neschopnosťou vyradiť ukrajinské letectvo a protivzdušnú obranu definitívne z hry. Ukrajina tvrdí, že vo štvrtok zničila desať ruských lietadiel a vrtuľníkov väčšinou typov Su-25 a Su-34. Podobne, ako v predchádzajúcich dňoch, sa tieto ukrajinské tvrdenia nedajú overiť. Minimálne časť týchto zásahov však potvrdzujú videá a fotografie.

Putin najnovšie plánuje vyslať na východnú Ukrajinu žoldnierov z Blízkeho východu. Podľa neho ide o 16 000 dobrovoľníkov, ktorí chcú nezištne pomôcť ľuďom z Donbasu. O tom, že Rusko verbuje žoldnierov zo Sýrie, ktorí majú skúsenosti s bojom v mestách, informujú západné zdroje už dlhšie. Na Ukrajinu prišlo viac ako 20 000 dobrovoľníkov zo zahraničia, ktorí chcú pomôcť brániť ju pred ruskou inváziou. „Porušuje to všetky normy medzinárodného práva,“ povedal Putin, ktorý napadnutím Ukrajiny opätovne dokázal, že na medzinárodnom práve mu záleží len v tom prípade, keď sa mu to hodí.

Rusko medzitým stratilo už tretieho generálmajora. Najnovšie za agresiu voči Ukrajine zaplatil životom veliteľ 29. armády Východného vojenského okruhu Andrej Kolesnikov (na fotografii). Pred ním Ukrajinci zlikvidovali generálmajorov Andreja Suchoveckého a Vitalija Gerasimova. Obaja boli zástupcami veliteľa 41. ruskej armády.

Podľa ukrajinských zdrojov sa ďalších generálov Putin zbavuje pre vojenské zlyhania. Pretože invázia nejde podľa plánu, poslal viacerých vojenských veliteľov do výslužby. Vysokí predstavitelia tajnej služby FSB, ktorá zlyhala pri získavaní údajov o ukrajinskej schopnosti klásť odpor, sú zas v domácom väzení.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky