Výsledok rokovaní s Lavrovom je veľká nula, ľudia umierajú ďalej

Zdroj foto: Пресс-служба Президента РФ
Zdroj foto: Пресс-служба Президента РФ

Očakávania vkladané do dnešného stretnutia ministrov zahraničných vecí Ukrajiny a Ruska sa nenaplnili. Výsledkom rozhovorov Dmytra Kulebu a Sergeja Lavrova nie je absolútne nič.

Ruská strana zopakovala svoje požiadavky, že Ukrajina sa má vzdať zbraní, Donbasu a Krymu a má ostať neutrálna. Kuleba to označil za neprijateľnú výzvu na kapituláciu. Ukrajina, naopak, žiadala dočasné prímerie a evakuačné koridory pre civilistov, no neúspešne. Podľa Kulebu Lavrov ani nemal oprávnenie rozhodnúť o niečom takom.

Rozhovory sa konali deň po barbarskom ruskom útoku na pôrodnicu v obkľúčenom Mariupole, ktorý Ukrajina označila za vojnový zločin. Areál nemocnice zasiahla letecká bomba veľkého kalibru, ktorá budovy vážne poškodila. O život prišli traja ľudia a 17 bolo zranených. Lavrov toto odmietol s tým, že nemocnicu používali vojaci a neboli tam civilisti. Ruský problém je v tom, že sa neustále zaplieta do vlastných klamstiev. Obľúbenou taktikou pri šírení dezinformácií, je vypustiť čo najviac rôznych verzií, aby sa vytvorili pochybnosti aj o tej pravdivej. Opakovanie tohto postupu však už pôsobí tragikomicky, pretože rôzni ruskí predstavitelia stihli prakticky súčasne kategoricky poprieť, že by nejakú nemocnicu bombardovali, vyhlásiť, že ide o zinscenované zábery s najatými hercami a  tvrdiť, že nemocnicu síce bombardovali, ale bol to vojenský cieľ. Ak by pri tom nezomierali nevinní ľudia, boli by tieto ruské lži na smiech.

OSN eviduje viac ako 500 civilných obetí ruského útoku na Ukrajinu. Zároveň však dodáva, že ide len o úmrtia, ktoré sa podarilo overiť a skutočný počet bude výrazne vyšší. Do obkľúčených miest sa totiž nedá dostať. Najhoršia je situácia v Mariupole, kde podľa zástupcu starostu zomrelo už takmer 1 200 ľudí. Pochovávať ich začali do masových hrobov. Na Mariupoľ aj dnes dopadali letecké bomby a Rusi ani šiesty deň po sebe neumožnili odchod civilistov.

Ukrajinským obrancom sa najlepšie darí pri hlavom meste Kyjev, kde dnes podnikli viacero úspešných protiútokov. Delostrelectvo navádzané dronmi zničilo najmenej dve ruské kolóny obrnených vozidiel. Ruským útokom stále odoláva aj Charkov. Východne od neho však Rusi postúpili hlbšie a ukrajinským vojskám, ktoré bojujú v Luhanskej a Doneckej oblasti, môže hroziť obkľúčenie.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky