Vláda schválila predsunutú prítomnosť NATO na Slovensku

Zdroj foto: NATO
Zdroj foto: NATO

Vláda SR dnes na návrh ministra obrany SR Jaroslava Naďa súhlasila s prítomnosťou príslušníkov spojeneckých ozbrojených síl na území SR. Tie vytvoria mnohonárodnú bojovú skupinu v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti (eFP) NATO. Podobné skupiny už pôsobia v Poľsku a vo všetkých troch pobaltských krajinách. O návrhu budú ešte hlasovať poslanci Národnej rady SR.

Ide o reakciu Slovenska a spojencov na nevyprovokovanú masívnu vojenskú inváziu Ruska na Ukrajinu, ktorá zvýšila pocit urgentnosti posilnenia obrany východnej hranice NATO vrátane Slovenskej republiky. Členské štáty NATO aj touto aktivitou potvrdzujú, že prípadný útok na jedného člena bude považovaný za útok na všetkých.

„Verím, že súčasná realita, ktorú celému svetu vytvorilo Rusko svojou agresiou voči suverénnemu štátu bez akejkoľvek zámienky, bude dostatočným dôvodom na ukončenie pohľadov „na všetky svetové strany“, pretože jedna z nich hrubo porušila medzinárodné právo a útočí aj na civilné ciele – to sú fakty. Preto úprimne dúfam, že návrh posilnenia bezpečnosti nášho územia a obyvateľov po boku spojencov dostane jasnú podporu naprieč celým parlamentom,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.

Návrh na vytvorenie posilnenej predsunutej prítomnosti NATO na území SR vo veľkosti práporovej skupiny počíta s prítomnosťou do 2100 príslušníkov ozbrojených síl členských krajín Aliancie. Konkrétne ju bude tvoriť do 600 českých vojakov, do 200 holandských vojakov, do 100 poľských a slovinských vojakov, do 400 amerických vojakov a do 700 nemeckých vojakov. Na našom území bude aj technika, ktorá doplní vybrané nedostatkové spôsobilosti OS SR. Ide napríklad o systém protivzdušnej obrany Patriot, či možné nasadenie radarov Sentinel.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky