Rusi stratili už druhého generálmajora

Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

V bojoch o Charkov zomrel v pondelok ruský generálmajor Vitalij Gerasimov. Za týždeň je to už druhý dôstojník s takouto hodnosťou, ktorý zaplatil životom za útok na Ukrajinu. Ruskž veliteľský zbor má čoraz vyššie straty. Ruské jednotky totiž nebojujú len s domácou armádou, ale aj s poruchovosťou vozidiel, nedostatkom paliva a zásob a zlou komunikáciou. V dôsledku toho sa vysokí dôstojníci presúvajú bližšie k frontovej línii, aby sa tieto problémy pokúsili osobne vyriešiť.

Smrť generálmajora Vitalija Gerasimova oznámilo ukrajinské ministerstvo obrany na základe odpočutého nezašifrovaného rozhovoru dvoch dôstojníkov FSB. Nefungujúca šifrovaná komunikácia je ďalší problém agresora. Gerasimov velil 15. samostatnej motostreleckej brigáde, ktorú nazývajú Alexandrovská a je to jediná brigáda ruských ozbrojených síl špecializovaná na mierové operácie. Bol tiež náčelníkom štábu a zástupcom veliteľa 41. armády centrálneho vojenského okruhu. Predtým sa zúčastnil vojny v Čečensku, v Sýrii a obsadenia Krymu, za čo bol vyznamenaný.

Presne pred týždňom v pondelok zabil ukrajinský snajper pri Mariupoli generálmajora Andreja Suchoveckého. Ten velil 7. výsadkovej divízii a rovnako ako Gerasimov bol tiež zástupcom veliteľa 41. armády. Suchoveckij sa pokúsil uvoľniť čelo konvoja, ktorý ostal uviaznutý. Vtedy ho snajper identifikoval ako vyššieho dôstojníka a zastrelil.

Ukrajinská strana tvrdí, že pri invázii prišlo o život už najmenej 7 vysokých dôstojníkov. Medzi nimi je podplukovník Dmitrij Safonov, ktorý velil práporu 61. samostatnej brigády námornej pechoty a podplukovník Denis Glebov, zástupca veliteľa 11. samostatnej brigády vzdušných výsadkových síl.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky