Poľsko chce odovzdať svoje stíhačky MiG-29 Američanom, tí to odmietajú

Zdroj foto: Julian Herzog
Zdroj foto: Julian Herzog

Počas uplynulých 10 dní zaznelo na túto tému mnoho špekulácií a protichodných informácií. Nakoniec sa poľské stíhačky MiG-29 zrejme predsa len na Ukrajinu dostanú – ale okľukou cez USA.

Európska únia vyhlásila predminulý víkend, že dodá Ukrajine aj stíhacie lietadlá na obranu pred ruskou inváziou. Malo ísť o také typy, ktoré už ukrajinské letectvo používa, aby sa nestrácal čas preškoľovaním pilotov na nové stroje. Ukrajina dokonca vyhlásila, že dostane 70 lietadiel z Poľska, Slovenska a Bulharska. Všetky tri krajiny to však popreli, hoci do Poľska už odišla skupina ukrajinských pilotov, aby lietadlá prevzali.

Práve Poľsko sa v tejto súvislosti skloňovalo najčastejšie, pretože má stíhačiek MiG-29 najviac a sú tiež v najlepšom stave. Varšava však v priebehu minulého týždňa zdôraznila, že lietadlá potrebuje na svoju obranu. Popri F-16 totiž približne tridsiatka MiG-ov tvorí významnú súčasť poľského letectva. Objavili sa tiež obavy, že po dodaní stíhačiek Ukrajine by sa Poľsko mohlo stať terčom ruskej odvety.

Teraz však Poľsko vyhlásilo, že je pripravené „okamžite a zadarmo“ presunúť všetky svoje stíhačky MiG-29 na základňu Ramstein v Nemecku. Tam ich dá „k dispozícii“ americkej vláde. Na výmenu Varšava žiada, aby jej USA dodali „použité stíhačky so zodpovedajúcimi operačnými schopnosťami“. Washington túto možnosť naznačil už cez víkend s tým, že by Poľsku dodal stíhačky F-16 Block 52 zo svojej výzbroje – rovnaké, aké poľské letectvo už používa.

Poľské MiG-y by tak nešli na Ukrajinu priamo, ale okľukou cez USA. Poľská vláda teraz vyzvala ďalších spojencov v NATO, ktorí tiež vlastnia stíhačky MiG-29, aby spravili rovnako. To sa týka Bulharska aj Slovenska.

Doplnenie:

Zdá sa, že poľský návrh USA zaskočil, hoci na veľmi podobnom pláne sami usilovne pracovali. Americký plán však nezahŕňal ich priamu účasť a už vôbec nie základňu v Nemecku. Tým by sa do dodávok stíhačiek Ukrajine zainteresovalo viac štátov, s ktorými poľský návrh nebol vopred konzultovaný. Prvou reakciou Pentagonu preto bolo, že toto poľské riešenie považuje za neudržateľné.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky