Poľsko chce odovzdať svoje stíhačky MiG-29 Američanom, tí to odmietajú

Zdroj foto: Julian Herzog
Zdroj foto: Julian Herzog

Počas uplynulých 10 dní zaznelo na túto tému mnoho špekulácií a protichodných informácií. Nakoniec sa poľské stíhačky MiG-29 zrejme predsa len na Ukrajinu dostanú – ale okľukou cez USA.

Európska únia vyhlásila predminulý víkend, že dodá Ukrajine aj stíhacie lietadlá na obranu pred ruskou inváziou. Malo ísť o také typy, ktoré už ukrajinské letectvo používa, aby sa nestrácal čas preškoľovaním pilotov na nové stroje. Ukrajina dokonca vyhlásila, že dostane 70 lietadiel z Poľska, Slovenska a Bulharska. Všetky tri krajiny to však popreli, hoci do Poľska už odišla skupina ukrajinských pilotov, aby lietadlá prevzali.

Práve Poľsko sa v tejto súvislosti skloňovalo najčastejšie, pretože má stíhačiek MiG-29 najviac a sú tiež v najlepšom stave. Varšava však v priebehu minulého týždňa zdôraznila, že lietadlá potrebuje na svoju obranu. Popri F-16 totiž približne tridsiatka MiG-ov tvorí významnú súčasť poľského letectva. Objavili sa tiež obavy, že po dodaní stíhačiek Ukrajine by sa Poľsko mohlo stať terčom ruskej odvety.

Teraz však Poľsko vyhlásilo, že je pripravené „okamžite a zadarmo“ presunúť všetky svoje stíhačky MiG-29 na základňu Ramstein v Nemecku. Tam ich dá „k dispozícii“ americkej vláde. Na výmenu Varšava žiada, aby jej USA dodali „použité stíhačky so zodpovedajúcimi operačnými schopnosťami“. Washington túto možnosť naznačil už cez víkend s tým, že by Poľsku dodal stíhačky F-16 Block 52 zo svojej výzbroje – rovnaké, aké poľské letectvo už používa.

Poľské MiG-y by tak nešli na Ukrajinu priamo, ale okľukou cez USA. Poľská vláda teraz vyzvala ďalších spojencov v NATO, ktorí tiež vlastnia stíhačky MiG-29, aby spravili rovnako. To sa týka Bulharska aj Slovenska.

Doplnenie:

Zdá sa, že poľský návrh USA zaskočil, hoci na veľmi podobnom pláne sami usilovne pracovali. Americký plán však nezahŕňal ich priamu účasť a už vôbec nie základňu v Nemecku. Tým by sa do dodávok stíhačiek Ukrajine zainteresovalo viac štátov, s ktorými poľský návrh nebol vopred konzultovaný. Prvou reakciou Pentagonu preto bolo, že toto poľské riešenie považuje za neudržateľné.

8. mája 2025

Ozbrojené sily SR si pripomenuli 80. výročie konca druhej svetovej vojny

6. mája 2025

India zaútočila balistickými raketami na Pakistan

4. mája 2025

Video: Brigádu NATO v Lotyšsku preverilo veľké cvičenie

1. mája 2025

USA po podpise zmluvy o mineráloch začnú predávať zbrane Ukrajine

29. apríla 2025

Francúzsko a Británia vyslali stíhačky a vrtuľníky na sever Európy

28. apríla 2025

Jeden svet, jedno zdravie: výzva na zapojenie Taiwanu do WHO

1. mája 2025

USA po podpise zmluvy o mineráloch začnú predávať zbrane Ukrajine

29. apríla 2025

Francúzsko a Británia vyslali stíhačky a vrtuľníky na sever Európy

25. apríla 2025

Vojenský čin roka aj za záchranu životov v Lotyšsku

22. apríla 2025

V Británii obnovujú výrobu húfnic M777