Lavrov sa osobne zapojí do rokovaní s Ukrajinou

Zdroj foto: Пресс-служба Президента РФ
Zdroj foto: Пресс-служба Президента РФ

Doterajšie dve kolá rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom nepriniesli žiadny pokrok. Dnes popoludní sa koná tretie. Problém je, že najmä na ruskej strane sa na rozhovoroch zúčastňujú nižšie diplomatické šarže. Skutočný posun sa očakáva až vo štvrtok, kedy sa v Turecku majú stretnúť ministri zahraničných vecí oboch strán – Dmytro Kuleba a Sergej Lavrov.

Lavrov už minulý týždeň v rozhovore pre al-Džazíru povedal, že Rusko nebude žiadať kapituláciu Ukrajiny. Podmienku na koniec bojov je podľa neho zrieknutie sa Krymu, uznanie samostatnosti Luhanska a Donecka a neutralita Ukrajiny. Slová svojho ministra vzápätí poprel samotný Putin, ktorý povedal, že cieľom je kapitulácia Ukrajiny, jej demilitarizácia a denacifikácia.

Mimochodom, aj Lavrov v rozhovore s al-Džazírou, aj Putin v neskoršom telefonáte s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom hovorili o vojne. Oficiálnym termínom v Rusku je pritom „špeciálna operácia“ a za použitie slova vojna hrozia médiám likvidačné sankcie a podľa najnovšieho cenzorského zákona aj dlhoročné väzenie…

Dnes však hovorca Kremľa Peskov zopakoval to isté, čo povedal už predtým Lavrov – Ukrajina musí uznať, že Krym je ruský, musí uznať samostatnosť Donecka a Luhanska a nesmie byť v budúcnosti súčasťou žiadneho vojenského bloku. Ak tieto podmienky budú splnené, ruská vojenská akcia sa podľa Peskova „v momente zastaví“ a Rusko vraj už nebude mať žiadne územné nároky.

Problém je, že ruskému slovu sa vo svetle doterajších udalostí nedá vôbec veriť. A požiadavky sú také, že na ne Ukrajina len ťažko pristúpi. Jediným pozitívom je, že vo štvrtok sa začnú rozhovory na výrazne vyššej úrovni ako doposiaľ. Doterajšie rozhovory totiž priniesli len jedinú dohodu o vytvorení humanitárnych koridorov a aj tú ruská strana porušila. Dnes Moskva po dvoch neúspešných pokusoch cez víkend ponúkla tretíkrát možnosť odchodu civilistov z obkľúčených miest. Pri Kyjeve im však ponúkla jedine odchod do Bieloruska a pri Charkove do Ruska. Ukrajina tento postup označila za „nemorálny“ a Británia za „vrchol cynizmu“.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky